palesztinok;Izrael;gázai offenzíva;népirtás;Hamász;Gázai övezet;háborús bűn;Hágai Nemzetközi Bíróság;Dél-afrikai Köztársaság;

Izrael Gázai övezet elpusztítására irányuló terve a legmagasabb állami szintről származik

Tembeka Ngcukaitobi, a dél-afrikai legfelsőbb bíróság jogásza azt mondta, Izrael "népirtási szándéka" nyilvánvaló "abból, ahogyan ezt az offenzívát folytatja". 

Izraelnek a Gázai övezet "elpusztítására" irányuló terve "a legmagasabb állami szintről" származik - hangzott el a hágai Nemzetközi Bíróságon, amely csütörtökön megkezdte a Dél-afrikai Köztársaság által Izrael ellen kezdeményezett ügy meghallgatásait. A vád képviselői felszólították a bíróságot, hogy kötelezze Izraelt a gázai palesztinok ellen szerintük népirtás jelleggel folytatott katonai műveleteinek leállítására.

Tembeka Ngcukaitobi, a dél-afrikai legfelsőbb bíróság jogásza azt mondta, Izrael "népirtási szándéka" nyilvánvaló "abból, ahogyan ezt az offenzívát folytatja". A szintén Dél-Afrikát képviselő Adila Hassim jogtudós szerint ezt igazolják a nagymértékű, gyilkos pusztítást okozó fegyverek bevetése, valamint a civilek elleni célzott támadások, biztonságos zónák kijelölése számukra, majd ezek bombázása, továbbá az alapvető szükségletekhez (élelmiszer, víz, egészségügyi ellátás, üzemanyag, higiénia és kommunikáció) való hozzáférésük akadályozása. Erre utal a szociális infrastruktúra, otthonok, iskolák, mecsetek, templomok, kórházak lerombolása, valamint gyermekek nagy számban történő megölése, súlyos sérülése és árván hagyása is.

Hassim kijelentette, izraeli vezetők nyilatkozataival tudják bizonyítani, hogy "a Gáza elpusztítására irányuló szándékot a legmagasabb állami szinten táplálták". A palesztin enklávét uraló Hamász szervezete ellen indított, több mint három hónapja tartó offenzíváját Izrael azzal indokolja, hogy a Hamász október 7-i brutális terrortámadására válaszol, hogy felszámolni annak katonai és kormányzási képességeit. Ronald Lamola dél-afrikai igazságügyi miniszter azonban azt mondta, semmilyen támadás "nem szolgálhat igazolásul vagy felmentésként a (népirtásról szóló) konvenció megsértésére", amelyet Izrael is aláírt.

Az ICJ az ENSZ elsődleges bírósága, döntései kötelező érvényűek, de végrehajtásuk nem kikényszeríthető. A bíróság 2022-ben kötelezte Oroszországot, hogy "haladéktalanul függessze fel a katonai műveleteket" Ukrajnában, amit azonban Moszkva figyelmen kívül hagyott. A mostani ügy meghallgatási szakasza két napig tart, Izrael ma fejti ki ellenvéleményét. Az izraeli külügyminisztérium csütörtökön nyilatkozatban támadta a Hágában tartott meghallgatást, "a történelem egyik legnagyobb képmutatásának" nevezve azt, és "a Hamász jogi karjának" titulálva az ügyet kezdeményező Dél-Afrikát. A gázai egészségügyi minisztérium eközben azt közölte, hogy október 7. óta csaknem 24 ezer palesztin halt meg az izraeli csapások következtében.

Okok Dél-Afrika vádlóként való felépése mögött

A Dél-afrikai Köztársaságban kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC), amely főszerepet játszott az országban uralkodó apartheid rezsim elleni küzdelemben, szoros szálakkal kötődik a Gázai övezetet és Ciszjordániában egykor egyaránt irányító Palesztin Felszabadítási Szervezethez (PFSZ). E szálak visszanyúlnak Dél-Afrika apartheid utáni első elnökéhez, Nelson Mandelához, aki 27 évig tartó börtönbüntetéséből kiszabadulva a Jasszer Arafat vezette PFSZ hangos támogatója lett. Ez máig morális igazodási pont, és különösen hangsúlyos az idei választási évben, amikor az ANC és vezetője, Cyril Ramaphosa elnök a hatalmon maradásáért küzd. Megfigyelők szerint Dél-Afrika emellett az ügyet arra igyekszik felhasználni, hogy ismét jelentős nemzetközi szereplőként tekintsenek rá.