35 Nobel-díjas kutató nyílt levélben kérte az Európai Unió törvényhozóit, hogy lazítsanak a génszerkesztésre vonatkozó szigorú szabályozáson és tegyék lehetővé a tudósok számára, hogy olyan növényeket fejlesszenek ki, amelyek ellenállnak a „klímavészhelyzetnek”. Olyan új technikák alkalmazásának engedélyezését kérik, amelyek meghatározott géneket céloznak meg, hogy a genetikai kódjukat módosítsák, így ellenállóbbá téve a növényeket a betegségekkel és a szélsőséges időjárással szemben - írja a The Guardian.
A levél több mint ezer aláírója között vezető biológusokat és genetikusokat – köztük a vita középpontjában álló CRISPR „genetikai olló” felfedezéséért Nobel-díjat kapott tudósokat találunk.
A támogatók szerint az új szabályok segíthetik a gazdákat abban, hogy kevesebb növényvédő szert és kevesebb műtrágyát használjanak. Egyes, hagyományos módszerekkel nehezen nemesíthető növényekhez – mint például a gyümölcsfák, a szőlő és a burgonya – az EU legkárosabb növényvédő szereit használják.
A környezetvédelmi csoportok eddig is hevesen ellenezték a technológiát, mivel attól félnek, hogy az kiszámíthatatlan eredményekkel járhat, és a biodiverzitás mellett akár az emberi egészségre is veszélyes lehet. Az Európai Bizottság azonban mentesíteni kívánja az új génszerkesztési módszerekkel előállított növényeket a szigorú szabályok alól. Az Európai Parlament környezetvédelmi bizottsága szerdán szavaz a tervezetről.