EU;Ukrajna;ellenzéki;emigráció;Novák Katalin;Belarusz;Szvjatlana Cihanouszkaja;

Szvjatlana Cihanouszkaja

- Szvjatlana Cihanouszkaja tárgyalt Novák Katalinnal Davosban, a belarusz ellenzéki vezetőnek kérései is voltak

A távollétében másfél évtized börtönre ítélt belarusz ellenzéki vezető szeretné, ha Magyarország elítélné az emberi jogok megsértését, tartaná magát az uniós stratégiához, illetve támogatná Ukrajnát. 

Találkozott Novák Katalin köztársasági elnök és Szvjatlana Cihanouszkaja, az Egységes Belarusz Átmeneti Kabinet vezetője szerdán a davosi Világgazdasági Fórumon – írja a Telex a litvániai emigrációban élő belarusz politikus X-en (a volt Twitteren) közzétett bejegyzése nyomán. Az ellenzéki vezetőnek menekülnie kellett saját hazájából, és tavaly márciusban tizenöt év börtönbüntetésre ítélte távollétében egy minszki bíróság „hazaárulás és a hatalom megszerzésére irányuló összeesküvés miatt”. A 40 éves politikus, egykori angoltanár egyik fő bűne az lehetett, hogy 2020-ban Aljakszandr Lukasenka hivatalban lévő vezető ellen indult az elnökválasztáson.

Cihanouszkaja a magyar államfővel folytatott megbeszélését követő bejegyzésében azt írta, hogy a nem hivatalos találkozó fontos kezdete a párbeszédnek a kapcsolatok megerősítéséről, és hogy szeretnék, ha Magyarország határozottan állást foglalna a belarusz emberi jogok megsértésével kapcsolatban. A Telex írásos kérdésre válaszolva a belarusz ellenzéki elmondta, hogy a rövid beszélgetés előre megszervezett volt, azt ők kezdeményezték.

A közép- és kelet-európai országok vezetőinek sok megbeszélni valójuk volt Davosban. Szvjatlana Cihanouszkaja (baloldalt) is részt vehetett tárgyalásokon

– Javasoltam, hogy működjünk együtt, és tartsuk fenn a kapcsolatot, és hogy fontos, hogy Magyarország tartsa magát az egységes uniós Belarusz-stratégiához – írta, hozzáfűzve, hogy kérésével nem kritizálni akarta Magyarországot, csak jelezte, hogy azt szeretné, hogy Budapest legyen következetes Belarusszal szemben, és ne hagyja figyelmen kívül az emberi jogok és a törvénytelenség helyzetét. Ez azt jelentené szerinte, hogy hazánk kezdjen párbeszédet a belarusz társadalom valódi képviselőivel, és tartózkodjon az illegitim Lukasenko-rezsimmel való kapcsolattartástól, ahogyan azt más uniós országok is tették. Állítja, végtére is ez legitimálja a belaruszok elleni bűneit és bűnrészességét az Ukrajna elleni agresszióban.

Az Egységes Belarusz Átmeneti Kabinet vezetője emellett azt várja, hogy Magyarország határozottabban támogassa Ukrajnát, és ne blokkolja a támogatásokat. Mint azt a Népszava is megírta Novák Katalin Davosban – a kormány korábbi, durván elutasító, azóta finomodó álláspontjával szemben – kijelentette, hogy „mi is a kezdetektől fogva elítéljük Oroszország Ukrajna elleni agresszióját, ezt eléggé egyértelművé tettük”. –  Magyarország mindent megtesz, hogy támogassa Ukrajnát. Abban bízik, hogy a következő EU-csúcson megtalálják ennek a módját – fogalmazott Novák Katalin.