Németország;tüntetések;bevándorlók;kitoloncolás;AfD;

Százezren tiltakoztak Németországban az AfD bevándorlók kitoloncolásáról szóló terve ellen

Vasárnap folytatódnak a tüntetések.

Tízezrek vonultak utcára Németország-szerte szombaton, hogy tiltakozzanak az Alternatíva Németországért (AfD) jobboldali parlamenti párt és annak idegenellenes álláspontja ellen a The Guardian tudósítása szerint. Legalább száz helyszínen összességében százezernél is többen tüntettek Frankfurtban, Hannoverben, Kasselben, Dortmundban, Wuppertalban, Karlsruhéban, Nürnbergben és más városokban is.

A demonstrációkon feltűnő transzparenseken olyan jelszavak is szerepeltek, mint „A fasizmus nem alternatíva vagy a „Nácik, kifelé!” feliratú táblákkal vonultak fel. Rendőrségi jelentések szerint még az északi-tengeri Sylt-szigeten is mintegy 600 ember vonult utcára. Az országos felháborodást jelzi, hogy politikusok, egyházak és még a német focibajnokság, a Bundesliga edzői is arra buzdították az embereket, hogy lépjenek fel az AfD ellen.

A tiltakozások azután kezdődtek, hogy kiderült, az AfD-párt tagjai neonácikkal és más szélsőségesekkel találkozókon vettek részt, hogy megvitassák a beilleszkedni vélt migránsok, menedékkérők és külföldi származású német állampolgárok tömeges kitoloncolását. Az MTI szerint a Correctiv című hírportál arról írt, hogy novemberben egy Potsdamban tartott találkozón AfD-s és a konzervatív Kereszténydemokrata Unióhoz (CDU) tartozó politikusok is megjelentek.

Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter a Funke Mediengruppenak nyilatkozva szombaton azt mondta, a potsdami találkozó a náci wannseei konferencia emlékét idézheti fel. A novemberi találkozót ugyanis a náci vezetőknek a „zsidókérdés végső megoldásáról” 1942. január 20-én Wannsee berlini városrészben megrendezett tanácskozása egykori helyszínétől alig tíz kilométerre tartották meg. A tüntetők szombaton kifejezésre juttatták: nem akarják, hogy az ország visszatérjen a náci múltjához

A napok óta tartó tüntetéshullámot Olaf Scholz kancellár is támogatja, egy pénteki nyilatkozata szerint „jobboldali szélsőségesek támadják a demokráciát”. Josef Schuster, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke az Augsburger Allgemeine című lapnak nyilatkozva ugyancsak üdvözölte a megmozdulásokat. Vasárnapra további demonstrációkat terveznek, egyebek között Berlinben.