Balatonfüred;kisajátítás;terület;

- 670 millióért szerzett meg a balatonfüredi önkormányzat a lepusztult görög falut

A terület kistulajdonosait pedig gyakorlatilag kisemmizte.

670 millió forintért szerezte meg a balatonfüredi önkormányzat a város egyik legértékesebb területét - írta meg közérdekű adatigénylésének eredményére hivatkozva a 24.hu.

A lap felidézi, hogy az önkormányzat hosszú ideje rendezni szerette volna az évek óta elhagyatott görög falu sorsát, ehhez viszont nagyjából 35, a területen kisebb üzlettel rendelkező tulajdonossal kellett volna megállapodnia, ami nem sikerült, emiatt úgy döntöttek, hogy kisajátítják a terület egy részét. Az eljárással kapcsolatban a lap közérdekű adatigénylést küldött az önkormányzat részére még tavaly szeptemberben, de törvényi határidőn belül nem küldték el nekik, hogy kinek, mekkora összeget fizettek a kisajátítás során. Ezért a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordultak, ennek nyomán az önkormányzat végül decemberben átküldött egy listát, ezen a kistulajdonosoknak az igazságügyi szakértő által megállapított és kifizetett ár látható.

A dokumentumokból kiderül, hogy a kisajátítás során az önkormányzat 239,5 millió forintot fizetett a kistulajdonosoknak. Ez összesen 46 tételt jelent. Az önkormányzat által kifizetett legmagasabb összeg 8,7 millió forint volt, a legalacsonyabb 1,6 millió forint. A tulajdonosok kevesellték ezeket, de mivel az indított pereket sorra elveszítették, kénytelenek voltak beletörődni. Az egyik tulajdonos például majdnem harminc éve 3 millió 600 ezer forintért vett üzlethelységet itt, most pedig 5 millióért vette el tőle az önkormányzat, miközben harminc év alatt a 10–15-szörösére emelkedtek az ingatlanárak Balatonfüreden.

A kistulajdonosok 17 százaléknyi részt birtokoltak a területből, az önkormányzatnak alapból 41 százaléka volt. A fennmaradó terület annak az Annagora Market Kft. tulajdonában állt, amely a Masped Zrt.-é. A fideszes Bóka István polgármester válasza szerint tőlük 430 452 000 forintért vásárolta meg a területet az önkormányzat, a vételárat szintén szakértő állapította meg, az önkormányzat pedig így összesen 670 millió forintot fizetett a területért. Arra a kérdésre, hogy mi a tervük vele, a lap korábban azt a választ kapta, hogy „a terület rehabilitációja érdekében az önkormányzat a helyi építési szabályzat módosításával részben egy nagyléptékű közpark, részben lakóterület funkciót szán hosszú távon a területnek.”

A család-és munkaalapú társadalomban hisznek.