November során a nemzetgazdaság teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalóinak bruttó átlagkeresete 621 200 forintot tett ki – közölte a KSH. Ez 14,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A statisztikai hivatal mérése szerint a nettó átlagbér 413 100 forintot tett ki. Ez szintén 14,1 százalékos növekedés.
A KSH az elmúlt évek során az átlagbér mellett közzéteszi a keresetek mediánját is. Ez - az adókedvezményeket is figyelembe véve - nettó 338 ezer forintra rúgott. A családi adókedvezmény nélkül számított nettó mediánkereset novemberben 325 ezer forintra jött ki. A mediánkereset a jövedelmek középértékére utal. A magyar munkavállalók fele tehát ennél a 325 ezer forintnál kevesebbet, a másik fele pedig többet keres. Ez az érték arra is rámutat, hogy milyen csalóka az átlagbér-mutató. Ennél ugyanis a mediánbér 90 ezer forinttal alacsonyabb. Az ok, hogy a jövedelmek eloszlása nem egyenletes:
a felső 10-20 százalék magas jövedelem jelentősen felhúzza az átlagot.
A KSH számításai szerint novemberben a reálkereset már 5,7 százalékkal magasabban állt az előző évhez képest. Ez úgy jött ki a KSH-nak, hogy ilyenkor nem az éves, hanem a 12 havi inflációval számolnak, ami novemberben már „csak” 7,9 százalékra rúgott. Ugyanakkor a keresők nem ezt, hanem az éves inflációt érzékelik, ami a KSH szerint is 17,6 százalékot tett ki. Így a valódi reálbérfordulat csak idén februárban jöhet el, amikor a foglalkoztatottak megkapják első emelt fizetésüket.
Csaba László: Nincs mivel dicsekedni, az infláció a rendszerváltás éveit idéziA KSH adataiból az is kiderül, hogy ágazatok szerint az átlagot nézve nincsenek nagy eltérések a nettó fizetésekben: a versenyszféra nettó átlaga 415 ezer, a költségvetési intézményeké 404 ezer, a nonprofit szervezeteké pedig 414,8 ezer ezer forint. Ezzel szemben a közfoglalkoztatottak átlag 77,3 ezer forintot kerestek. Nem véletlen, hogy egyre kevesebben vállalják ezt a fajta munkát.
A legjobban továbbra is a pénzügyi állások fizetnek: itt a bruttó átlag már elérte a 949 ezer forintot. A második legjobban fizető ágazat 926 ezer forinttal az információ-kommunikáció, a harmadik helyen pedig az energiaipar szerepelt. Az utolsó helyen a szálláshely-vendéglátás áll. Itt a bruttó átlag alig 387 ezer forintot tett ki. De hagyományosan alacsonyak a fizetések az építőiparban és a mezőgazdaságban is.
Csaknem harmincezerrel nőtt a munkanélküliek száma, ősszel a harmaduk legalább egy éve keresett állástA 2023-ban „elért” 17,6 százalékos csúcsnál magasabb inflációt 26 éve nem mértek