szakképzés;

Last minute kormányrendelet bizonyítja, hogy mégiscsak késve kapcsolhatott a kabinet 24 ezer oktató ügyében

Megjelent szerdán a szakképző intézményekben oktatók bérének emeléséről szóló kormányrendelet, ami többek között azért meglepő, mert korábban a kabinet állította, hogy arra nincs szükség.

Kimaradhatott 24 ezer tanár a béremelésből, mert a pedagógusok fizetésének rendezéséről szóló kormányrendeletben nem esett szó a szakképzésben dolgozók jövedelméről – írta lapunk még január elején. A kormányzat nem válaszolt a kérdéseinkre, csak egy nappal később szólalt meg az ügyben a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM). A területért felelős tárca akkor azt írta, hogy a köznevelésben dolgozó pedagógusokhoz hasonlóan a szakképzésben oktatók is átlagosan 32,2 százalékos béremelésre számíthatnak idén. Arra viszont nem válaszoltak, hogy erről született-e már kormánydöntés, s nem közölték, mikorra várható a részleteket tartalmazó rendelet megjelenése.

Január közepén újra megkerestük a KIM-et, hogy várható-e olyan rendelet, szabályozás, amely eligazít a szakképzésben dolgozók béremeléséről. A tárca akkor azt közölte, hogy nem, mert a közneveléstől eltérően a szakképzés oktatóit a Munka törvénykönyve szerint foglalkoztatják, így a béremelés végrehajtásához nincs szükség kormányrendeletre.

Mindezek után szerdán mégis megjelent egy kormányhatározat, amely azt tartalmazza, hogy a szakképzésben dolgozó oktatók havi bérének el kell érnie a legalább a bruttó 581 680 forintot.

Igaz, további részleteket ebben a határozatban sem közöltek. Az, hogy alig másfél-két héttel az emelt januári fizetések utalása előtt jelent meg a kormányhatározat, amit korábban nem is tartottak szükségesnek, arra enged következtetni: mégiscsak késve kapcsolt a kabinet 24 ezer oktató ügyében.