Egy hónappal azután, hogy a párizsi parlament elfogadta a bevándorlókkal szemben igen kemény kitételeket tartalmazó bevándorlási törvényt, ami annyira radikális lett, hogy még a jobboldali populista Nemzeti Tömörülés képviselői (RN) is megszavazták, a francia Alkotmánytanács a jogszabály mintegy harmadának visszavonását rendelte el, elsősorban azokat a passzusokat, amelyeket a radikális jobboldal követelt. Ez a fejlemény azonban nem tekinthető az Emmanuel Macron elnök által fémjelzett kormányzat vereségének.
A kabinet éppen abban a hiszemben kérte ki a taláros testület kilenc bírájának véleményét, hogy a legradikálisabb kitételek visszavonását rendeli el. A kabinet ezzel elérte a törvény megszavazását, de így moshatja is kezeit: nem rajta, hanem az alkotmánybíróságon múlt annak felpuhítása. Még a szöveget előterjesztő Gérald Darmanin belügyminiszter is elismerte, hogy több rendelkezés " egyértelműen ellentétes az alkotmánnyal”. S bár Macron elnök védelmébe vette a törvényjavaslatot, egyes rendelkezéseiről azt mondta "nem tetszenek" neki. A törvény ellen azóta többször tartottak tüntetéseket.
Az alkotmánytanács nagyon is komolyan belenyúlt a szövegbe, hiszen a 86 cikkből 32-t, vagy azok egy részét kifogásolta. Az indoklás szerint azok nem kapcsolódnak közvetlenül a törvényjavaslathoz, ezek közé tartoznak egyebek mellett a családegyesítésre, illetve a szociális juttatásokra vonatkozó rendelkezések.