Szlovákia;elnökválasztás;magyarok;Forró Krisztián;

Leadta ajánlásait a szlovák elnökválasztáson induló magyar jelölt, Forró Krisztán

A Magyar Szövetség államfőaspiránsát csaknem 30 ezren támogatták, ami duplája a szükségesnek. A pártelnök olyan eredményben bízik, ami erős tárgyalási pozíciót jelenthet a magyar közösség számára.

Leadta pénteken a szlovákiai államfőválasztáson való indulásához szükséges aláírásokat Forró Krisztián, a felvidéki magyar párt, a Magyar Szövetség elnöke és köztársasági elnökjelöltje. A pozsonyi törvényhozás épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján bejelentette: az induláshoz szükséges 15 ezer támogató aláírás csaknem dupláját gyűjtötték össze. Az elnökválasztás első körének időpontját március 23-ára tűzték ki, és ha második fordulóra is sor kerül, azt április 6-án tartják meg.

Forró Krisztián szerint a legnagyobb valószínűséggel az államfőválasztás csak annak második körében dől majd el, amennyiben sikerül jól szerepelnie – mondta – az jó lehetőséget és erős tárgyalási pozíciót ad majd ahhoz, hogy a felvidéki magyar közösséget érintő témákat asztalra lehessen tenni, illetve ráirányítsák a figyelmet a felvidéki magyar közösség megoldásra váró problémáira. Ezek között szerepelhet a jelentős részben magyarok lakta déli régiók fejlesztése, a Benesi-dekrétumok eltörlésének a felvetése, illetve a szlovák állampolgársági törvény megváltoztatása.

 Arról, hogy a pártelnök lesz a Magyar Szövetség köztársasági elnökjelöltje, még december 9-i kongresszusán döntött a felvidéki magyar párt. Forró Krisztián felidézte, először 2014-ben állított saját elnökjelöltet a felvidéki magyar párt Bárdos Gyula személyében, aki akkor jól szerepelt a megméretésen. A 2024-es voksoláson az indulási szándékát elsőként Ján Kubis korábbi külügyminiszter jelentette be, aki párton kívüli független jelölt. Rajta kívül Ivan Korcok volt külügyminiszter; Peter Pellegrini, a szlovák parlament jelenlegi elnöke, a második legerősebb szlovák kormánypárt, a Hang (Hlas) elnöke is megméreti magát.

Szlovákiában közvetlenül az állampolgárok választanak államfőt öt éves időszakra. A választás első fordulójában az a jelölt szerezheti meg az államfői posztot, aki megkapja az összes szavazásra jogosult választópolgár voksának több mint felét. Amennyiben ez egy jelöltnek sem sikerül, a második fordulóba a két legjobb eredményt elért jelölt jut. A második fordulóban a győzelemhez már elégséges a választáson résztvevő szavazópolgárok többségének voksa.