Karácsony Gergely;járatritkítás;visszavonás;BKK;Walter Katalin;

Egy hét alatt elbukott a járatritkítás, hétfőtől Budapesten visszaáll a régi menetrend

Karácsony Gergely rendelte el a járatritkítás visszavonását. A közlekedési cég eleget tesz a főpolgármester kérésének. A teljes fordulat egy szerencsétlen mondat következménye.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) természetesen eleget tesz főpolgármester kérésének. Hétfőtől visszaáll a régi menetrend – válaszolta a Népszava kérdésére a főváros közelekedésszervező cége. Az utasok a BudapestGO applikációból tájékozódhatnak a pontos indulásokról. A megállóhelyi menetrendi táblák cseréjét is megkezdték.

A teljes fordulat egy szerencsétlen mondat következménye. Walter Katalin, a BKK vezérigazgatója csütörtökön egy háttérbeszélgetésen – amelyet a január 19-én, előzetes bejelentés nélkül bevezetett, 54 viszonylatot érintő járatritkítás hátterének bemutatására hívtak össze – egy társadalmi egyeztetésre vonatkozó kérdésre azt válaszolta: erre hivatalosan akkor lett volna szükség, ha jelentős hálózati átalakítást hajtottak volna végre, illetve járatok szűntek volna meg. Ezek egyike sem történt meg. Civil szervezetekkel egyeztettek, de az utasokat szerinte egy ilyen szakmai folyamatba nehéz lenne bevonni, mert az olyan lenne, mintha „hálaadás előtt megkérdeznék a pulykát, hogy mi legyen vele”. Ez utóbbi mondat nagy visszhangot váltott ki.

„Egész egyszerűen fel sem foghatom, hogy egy utasok millióit szállító közszolgáltató első számú vezetőjének szájából, hogy hangozhat el egy ilyen mondat” – háborgott Facebook-posztjában a járatritkítást szinte minden lehetséges fórumon elhibázottnak tartó Vitézy Dávid, a BKK alapítója, korábbi közlekedési államtitkár, aki a vezérigazgató lemondását követelte. A Vitézyt főpolgármester-jelöltté felkérő LMP, továbbá a Fidesz azonnal beleállt az ügybe, és szintén a cégvezető távozását követelte.

Walter Katalin – Magyarországon meglehetősen ritka felelősségvállalással – először is elnézést kért az utasoktól, hangsúlyozva, hogy eredetiben, angol nyelven sokkal árnyaltabb jelentéssel bír az a mondás, amelynek leegyszerűsítő értelmezése nyomán tűnhet csak úgy, mintha nem lenne fontos számára az utasok véleménye, majd benyújtotta a lemondását.

Karácsony Gergely főpolgármester ezt nem fogadta el. „Egy rosszul megfogalmazott mondat, ami nem tükrözi a vezérigazgató személyes meggyőződését, nem írja felül azt a kiváló szakmai munkát, amit az elmúlt években a budapesti közösségi közlekedés érdekében a BKK végzett. Nem véletlenül választották meg Walter Katalint tavaly ősszel a legjelentősebb európai szakmai szövetség, az Európai Nagyvárosi Közlekedési Hatóságok (EMTA) elnökévé” – tudatta közösségi oldalán a főpolgármester.

Csakhogy a poszt második felében rögtön le is rombolta cégvezetőjének hitelét, felülírta saját korábbi szavait, illetve helyettesének szintén csütörtökön elhangzott kijelentését is, miszerint nem történt járatritkítás, hiszen a megrendelt kapacitás még több is, mint tavaly, csupán átcsoportosításról van szó.

Csütörtökön szintén azt magyarázták a BKK vezetői, hogy hétfőn és pénteken 5-13 százalékkal kevesebben utaznak a BKK-járatain, miközben a város más pontjain kapacitáshiányt érzékeltek. Erre lehetett volna megoldás az egyik helyen felesleges buszok átirányítása oda, ahol semmilyen közösségi közlekedési kapcsolat nincs, vagy éppen kevés. A módosítás a 70 százalékkal kisebb telítettséggel működő, belvárosi járatokon 6-9 másodperces követési idő növelést jelentett, ami az utasok számára szerintük nem érzékelhető. Összhálózati szinten a megrendelt kapacitás alig 0,2 százalékát tette ki. Ennek ellenére hiba volt – ahogy ezt el is ismerték –, hogy nem tájékoztatták előre az utasokat.

Walter Katalin csütörtökön megvédte az utasszám-méréseken, forgalmi modellezésen alapuló döntését, kijelentve, hogy az első két alkalom visszajelzései alapján teljes hátraarcra semmiképpen, de finomhangolásra szükség lehet. Mint mondta: legkorábban február végére gyűlik össze annyi adat mennyiség, ami alapján ezt el lehet végezni.

Karácsony Gergely azonban úgy tűnik, nem bírta a politikai nyomást, mert pénteken arra kérte a BKK-t, hogy „óvják meg a szakmai munkát a politikai kampány hatásaitól és állítsák vissza a korábbi menetrendet”. Bár ezzel éppen ő engedte be a politikai kampányt a BKK falai közé.