Az amerikai elnök pénteken bejelentette, hogy a szenátussal zajló tárgyalásai eredménye „a legszigorúbb és legigazságosabb reformcsomag lehet, amit az ország valaha látott”, ha a kongresszus elfogadja az erről szóló törvényjavaslatot. „A szabályozás válsághelyzetben érvényesíthető új hatáskört adna a kezembe elnökként, hogy a nyomás alatt álló határt túltelítettség esetén lezárhassam" – idézte szavait a Reuters.
Cserébe az elnök az Ukrajna támogatását szolgáló kiadások folytatását szeretné, hiszen a Biden-kormány továbbra is eltökélt az orosz agresszió visszaszorításában. Múlt héten a washingtoni törvényhozás jóváhagyta a Törökország által kért 40 darab új F-16-os vadászbombázó eladásáról és 79 ilyen harci repülő felújításáról szóló üzletet. Korábban ezt szabta feltételül Ankara, hogy igent mondjon Svédország NATO-csatlakozására.
Ami a migrációs politikát illeti, illetékesek szerint a Fehér Ház már meg is megállapodott egy napi 4 ezer fős felső határban, amelynek átlépése esetén az illegális határsértőket visszafordítanák Mexikóba. Ugyanez a lehetőség napi 5 ezer határsértő esetén kötelező protokollá válna. Tavaly decemberben naponta több mint 9500 illegális határátlépőt azonosítottak, áll egy pénteken közzétett kormányzati statisztikában. Az egész hónapra vetítve ez közel 250 ezer illegális határátlépőt jelent az Egyesült Államok mexikói határán, ami jól jelzi a helyzet tarthatatlanságát.
Bár a migráció országszerte túlterheli az olyan, „menedékvárosként” emlegetett, demokrata vezetésű nagyvárosok szociális ellátórendszerét, mint New York, Chicago vagy Philadelphia, mégis a legnagyobb társadalmi feszültségeket a határ menti államokban kelt. Greg Abbott texasi republikánus kormányzó, akinek rendelkezésére buszokkal szállítják a fent említett városokba az állam számára terhessé vált menekültek, a szövetségi döntéssel szembeszállva újra szögesdrótakadályt és határbójákat telepíttet a Mexikóval határos Rio Grande folyóra. Sőt, a texasi hatóságok megtagadták a belépést egy szögedróttal körülvett 2,5 mérföldes határsávon, ahol a déli migrációs válság epicentruma, az Eagle Pass átkelő található. A radikális intézkedések nyomán nemrég egy menekült anya és két gyermeke fulladt a folyóba.
Bidennek a migráció kezelésében mutatott teljesítményét negatívan ítélik meg a választók, pedig jelentős erőfeszítéseket tett a krízis elhárítására. Hivatalba lépésének napján hozott rendeletei közül a legtöbb a bevándorlás témáját célozta, s azóta is mintegy 500 hasonló rendeletet hozott, amellyel megelőzi a déli határfal felépítésével kampányoló Donald Trumpot - áll független Migration Policy Institute jelentésében. Az mégis egyértelmű, hogy a Biden által Ukrajna támogatására kért 60 milliárd katonai kiadást kizárólag csak akkor fogadja el a republikánus többségű képviselőház, ha a 13,6 milliárd dolláros határvédelmi csomag mellett további jelentős szigorításokról gondoskodik a mexikói határon. Mike Johnson republikánus házelnök, aki maga is a pártja radikálisait tömörítő Freedom Caucus erős nyomás alatt tárgyal, a jelenlegi törvénytervezetet „hamvában holtnak” nevezte.
Az alkura hatással lehet Trump eddigi két előválasztási győzelme is. „ Egy rossz határvédelmi egyezség rosszabb, mint egy semmilyen” – üzente a volt elnök az általa alapított Truth Social közösségi platformon. Ezzel azt üzenheti a republikánus pártnak, hogy novemberig ne szülessen kétpárti egyezmény a bevándorlás ügyében, mert egy Trump-kormányzat alatt sokkal jobb esélyeik lesznek egy hatékony migrációs törvény elfogadására.
New Hampshire is Trumpnak való vidékDonald Trumpnak szárnyakat ad a büntetőjogi eljárás, Orbán Viktor sietve gratulált is neki