;

Rogán Antal;törvényjavaslat;Miniszterelnöki Kabinetiroda;

- Kedvezményes adózással csábítaná Magyarországra a külföldi munkaerővel érkező „digitális” cégeket Rogán Antal minisztériuma

Szakértők szerint a tárca az olcsó vendégmunkásokat célozza meg, a Miniszterelnöki Kabinetiroda viszont azt állítja, csak programozókat, informatikusokat és újabb befektetéseket próbál vonzani.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda törvényjavaslata szerint néhány tevékenységi körben különleges státuszt szerezhetnének azok a „digitális cégek”, amelyeknél több mint 60 százalékban Európán kívüliek dolgoznak – írja a 24.hu.

A dokumentum kedvezményes adóztatási rendszert javasol az érintett társaságoknak és munkavállalóiknak, a digitális társaságokról szóló jogszabálytervezet alapján ugyanis e cégek mentesülnének a közterhek és a helyi iparűzési adó fizetése alól. Digitális társaságot mint társasági forma azokból a legalább 20 millió forint tőkével rendelkező kft.-kből vagy részvénytársaságokból válhat, amelyek szerződést kötnek az illetékes hatósággal. A munkaviszonyban foglalkoztatottak, valamint a társaságok vezetői a jövedelmük utáni közteherfizetési kötelezettségüket a különleges közteherviselési hozzájárulással (kükho) teljesíthetnék.

Az adó mértéke 15 százalék,

  • ha az alkalmazott magánszemély nem nyugdíjas,

  • nem minősül harmadik állam állampolgárának,

  • vagy EGT-állam (az Európai Unió tagjai mellett Izland, Norvégia és Liechtenstein tartozik ide) polgáraként nem biztosított.

A teher csak 9,5 százalék,

  • ha a magánszemély nyugdíjas,

  • harmadik állam állampolgára,

  • vagy EGT-államban biztosított.

A magánszemélyt terhelő, 9,5 százalékos mértékkel levont kükhót személyi jövedelemadóként tartanák nyilván, míg a 15 százalékos kükho összegéből 63,3 százalékot szja-ként, 36,7 százalékot társadalombiztosítási járulékként, vagyis ennek fizetője biztosítottnak minősülne.

Az új rendszerbe viszont

csak azok a cégek léphetnek be, amelyekben többségben vannak a harmadik országból érkező dolgozók.

Ezt a feltételt a tervezet úgy fogalmazza meg, hogy „a teljes létszámhoz viszonyítva a harmadik országbeli állampolgárok és az EGT-államban nem biztosított személyek együttes aránya eléri legalább a 60 százalékot”.

A kedvezményhez való hozzáférés feltétele lenne, hogy a cégek megfelelő minősítéssel rendelkezzenek. A minősítést pedig alapítványi körbe szerveznék ki, a kormány rendeletben jelölheti ki a pályázat kiírására és elbírálására hivatott alapítványt, míg a digitális társaság a minősítést követően a később kijelölendő hatósággal szerződhetne határozott időre.

A dokumentum szerint a digitális társasággal szerződő hatóság közigazgatási hatósági eljárásban hozott döntését a közigazgatási ügyben eljáró bíróság nem változtathatja meg.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda a 24.hu-val közölte, a jogszabály célja, hogy Magyarországra csábítsanak programozókat, informatikusokat, és újabb befektetéseket vonzzanak. Szakértők viszont a részletes tevékenységi köri lista alapján úgy vélik, ebben az esetben sem a magasan képzett munkaerő idecsábítása a fő csapásirány, hanem az olcsó vendégmunkásoké.

Kifejezetten Magyarország gazdasági gyengeségeit célozzák meg.