Számos izgalmas film, zene és beszélgetés közül választhatunk idén, melyeket a fővárosban működő külföldi kulturális intézetek rendeznek, egyes programokkal pedig még az adott ország történelméhez, társadalmához is közelebb kerülhetünk. Ilyen a Goethe Intézet idei programjainak egy része. – A 2024-es év a magyar-német kapcsolatok szempontjából különleges lesz, mivel idén ünnepeljük a harmincötödik évfordulóját a Páneurópai Pikniknek, továbbá az osztrák-magyar határ megnyitásának, amikor számos NDK-s polgár szabadon mehetett át nyugatra, illetve a berlini fal leomlásának is. Tudjuk, hogy ebben a történelmi időszakban nagyon különleges volt a viszony a magyarok és a németek között, mi mindig is szomszédok voltunk, országhatár nélkül – mondta lapunknak Miriam Bruns, a Goethe Intézet igazgatója, hozzátéve, havi rendszerességű ingyenes filmklubot indítanak, ahol az NDK múltjáról, az újraegyesítésről szóló alkotásokat mutatnak be, a vetítést követően pedig szakértőkkel beszélgetnek, míg a nyelvtanulók számára a berlini fal leomlásának évfordulójára képregényes programokkal készülnek.
„A német a belépőjegyed”
A Goethe Intézetben emellett idén is nagy hangsúlyt kapnak a német nyelvi programok. – Ösztöndíjat adunk tanároknak és német nyelvet tanuló fiataloknak, hogy Németországban tanulhassák a nyelvet – mondta az igazgató, kiemelve, hogy a játékos nyelvtanulás is fontos számukra, így a Francia Intézettel idén is megszervezik a francia-német kvízt, melyen a diákok francia és német nyelven válaszolnak a francia és német kultúrával, gasztronómiával, nyelvekkel, földrajzzal, történelemmel és az Európai Unióval kapcsolatos kérdésekre.
És ha már szórakozás: a Goethe Intézet április 8-14. között harmadszor szervezi meg a Wunderbar fesztivált a német nyelvű országok nagykövetségeivel és kulturális és nyelvi intézeteivel együttműködve, hogy népszerűsítsék a némettanulást és bemutassák a német nyelvű országok kulturális sokszínűségét.
A rendezvény idei mottója: „A német a belépőjegyed” („Deutsch Deine Eintrittskarte”), így irányítva a figyelmet a német nyelvtudás révén megnyíló kulturális, képzési és munkaerőpiaci lehetőségekre. A fesztivált flashmob nyitja meg, amelyen a résztvevők szinte ugyanabban az időben táncolnak majd egy közös német dalra országosan ötvennégy helyszínen.
Az őszi a 13. Szemrevaló vagyis Sehenswert Filmfesztiválra a legújabb, a német nyelvterületen készült filmek érkeznek Ausztriából, Németországból és Svájcból, hogy bemutassák azokat Budapesten, Debrecenben, Szegeden és Pécsett. – A Sehenswert Filmfesztivál már jól ismert Magyarországon, az eseményen nemcsak filmeket nézhetünk, de egyes színészekkel és rendezőkkel is lehet találkozni – mondta az igazgató.
Táncolnak a közösségért
– A francia mozi számunkra az egyik legfontosabb kulturális ágazat, amelyet Magyarországon népszerűsítünk. Tizennégy éve a legnagyobb fesztiválunk a Frankofón Filmnapok, melyet minden év márciusában a Frankofón Hónap keretében rendezünk meg a Magyarországon működő frankofón intézményekkel és az öt, Magyarországon található Alliance Francaise nevű francia nyelvet tanító egyesülettel – mondta a Népszavának Sophie Sellier, a Francia Intézet kulturális attaséja. A február 28. és március 10. között rendezett mustrán huszonnégy filmet fognak vetíteni a Francia Intézetben és az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a nyitófilm pedig A három testőr: Milady című alkotás lesz, mely a Dumas-regény legújabb filmes feldolgozásának második része.
– Emellett olyan programokat szeretnénk bemutatni, melyek kapcsolódnak az európai értékekhez, mint a nők és férfiak közti egyenlőség, a kisebbségek helyzetének segítése, beleértve az LGBTIQA+ közösséget
– mondta Sophie Sellier.
A Tánc az élet (En corps) című film kapcsán például a Frankofón Filmnapok keretében egy estet szerveznek a nyolcadik kerületi Turbina Kulturális Központban, ahol a marginalizált csoportokat képviselő ballroom szubkultúra tagjai többek közt a meleg közösségben népszerű táncot, a vogue dance műfaját mutatják be, miközben életre keltik az ismert francia és frankofón filmek divatvilágát.
– Ezenfelül ősszel Franciaország lesz a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége, így a hetven négyzetméteres standunkon francia szerzők és szerkesztők mutatkoznak be a Millenáris Parkban a négynapos eseményen – mondja Sellier, hozzátéve, a neveket csak később hozzák nyilvánosságra. Emellett márciusban a francia klasszikus és kortárs zenét is el akarják hozni a közönséghez – 16-án a Régi Zeneakadémián Nicolas Stavy zongoraművész Gabriel Fauré halálának századik évfordulója alkalmából műsort állít össze a francia zeneszerző, valamint Liszt és Chopin műveiből, 19-én az Opus Jazz Clubban a Bruno Lapin nevű improvizatív trió lép fel, majd március 30-án az A38 Hajón a Fran Palermo rockbanda az Antonin nevű francia bárddal.
Emberi kötelékek
A magyarországi finn intézet, a FinnAgora február 14-18. között rendezi meg a Finn Filmnapokat. – A program összeállításakor hamar észrevettük, hogy sok filmben hangsúlyos szerep jut az emberi viszonyoknak. A Nagyinál (Mummola) című nyitófilm például egy család dinamikáját mutatja be, a Je'vida egy számi nő történetét meséli el, aki megismeri családja múltját, és újra kapcsolatba lép egy elveszett történelemmel. A Testvérek (Sisarukset) szintén három felnőtt testvér kapcsolatáról szól, ennek a köteléknek a felépítéséről és fenntartásáról – mondta lapunknak Rebecka Vilhonen, a FinnAgora programmenedzsere, a Finn Filmnapok szervezője. A Je'vida ráadásul a világ első kolta számi játékfilmje, amely egy számi nagynéni és korábban sosem látott unokahúga Lappföldre vezető útján keresztül mutatja be az egykori finn asszimilációs politika számi kisebbségre gyakorolt hatását és a mai napig ható drámai emlékeket. A film február 16-i vetítését követő pódiumbeszélgetésen a közönség is kérdezheti a Katja Gauriloff finn–kolta számi rendezőt. Február 13. és 18. között pedig szintén az emberi kapcsolatokon lesz a hangsúly a Finn Filmnapok Drágám, ölelj át! című médiaművészeti kiállításán a budapesti Centrális Galériában, ahol hat finn művész alkotásait nézhetjük meg.
A Budapesti Olasz Kultúrintézet 2024-ben számos zenei programmal készül, melyek között izgalmasnak ígérkezik egy február 14-i koncert, melyen Pietro Roffi olasz harmonikaművész és a MÁV Szimfonikusok vonósnégyese előadásában csendül fel a zenetörténet egyik klasszikus darabja, Antonio Vivaldi „A négy évszak” című műve. Az olasz zene szerelmeseinek április 27. és május 15. között érdemes még látogatni a JazzFest Budapestre, melynek az Erkel Színházban tartott nyitókoncertjén Mario Biondi szicíliai születésű bariton, az egyik legnépszerűbb soul- és R’n’B énekes lép fel. Az irodalom szerelmeseinek pedig az április 4-én az intézetben szervezett Dante találkozó lehet izgalmas, melyen Nádasdy Ádám elismert Dante fordító és Mátyus Norbert Dante szakértő vesz részt, míg a filmbarátok az év első felében az Itáliai utazás című vetítéssorozaton az olasz filmkultúra remekeit és az olasz tájak sokszínűségét ismerhetik meg, novemberben pedig a 22. Olasz Filmfesztivál kínálatából szemezhetnek.
A budapesti Cervantes Intézet a világhírű spanyol fotográfus, Joan Alvado munkáit hozza el március 27-én a Budapest Fotó Fesztiválra. A Korallballadák című fotóesszé a Cap de Creus-félsziget körüli tengeri világot mutatja be, a képsorozat félúton van a dokumentumfilm és egy elképzelt utazás között. Emellett a Cervantes Intézet idén ünnepli fennállásának huszadik évfordulóját, melyet egy különleges programmal szeretnének megünnepelni, de hogy ez pontosan mi lesz, még egyelőre titok.