Lengyel Intézet;

- Mennyiben befolyásolja a 2023-as lengyel kormányváltás a Lengyel Intézet működését? - Erről kérdeztük Dominika Teske igazgatót

Összekötni a két nemzetet.

Hozott változást a budapesti Lengyel Intézet életében Donald Tusk tavalyi választási győzelme?

Nem profilunk a politikai állásfoglalás, a Lengyel Intézet mindenekelőtt kulturális események előkészítésével és lebonyolításával foglalkozik. Minket a művészet, a lengyel nyelv, történelem és a multikulturalizmus érdekel. Nagy öröm azonban számunkra, hogy Rafał Wiśniewski egykori magyarországi nagykövetet nemrég nevezték ki a Külügyi Szolgálat főigazgatójának, mivel ő volt a Lengyel Intézet igazgatója 1992-1997 között, a Polonia Expressz lengyel kulturális fesztivál pedig az ő nevéhez kapcsolódik. Nekünk, diplomatáknak jó hír, hogy van egy olyan személy a külügyminisztérium vezetőségében, aki nagyon jól ismeri Magyarországot és az intézetünket. Én szeptember óta vagyok az intézet igazgatója, és a budapesti Lengyel Nagykövetséggel is a kultúra területén szeretnénk együttműködni. Nagyon büszke vagyok arra, hogy karácsony előtt magyar gyerekeknek és családoknak jótékonysági estet szerveztünk. Az eseményt a Lengyel Intézet kezdeményezte a lengyel nagykövet feleségének védnöksége alatt. Ötven doboz adomány gyűlt össze, melyeket Nagymarosra küldtünk a Szent Ferenc Szegényei Alapítvány részére, melyet Dr. Beer Miklós nyugalmazott váci megyéspüspök vezet.

Változtat-e a kormányváltás azon, amit Lengyelország más országokban, így Magyarországon is mutatni akar magáról?

Ahogy már említettem, távol áll tőlünk a politizálás. Az aktuális projektjeinkre fókuszálunk és az évfordulóinkra. Idén ünnepeljük az intézethez tartozó Platán Galéria huszonöt éves fennállását, illetve hogy áprilisban harminc éves lesz a Lengyel Filmtavasz és májusban nyolcvanöt esztendős a budapesti Lengyel Intézet. Utóbbira koncertekkel és egy meglepetés-kiállítással készülünk.

Idén milyen tárlatokat terveznek a lengyel történelemmel kapcsolatban?

Mindig azokat a témákat keressük, amelyek magyar barátaink számára is érdekesek lehetnek, és amelyek a történelem területén is összekötik a két nemzetet. Februárban egy kiállításra és egy vitára szeretnénk meghívni az érdeklődőket, amelyet a novemberben indított „Történelem megálló” című rendezvény keretében szervezünk meg. Történelmi témájú projektjeinket folytatjuk a varsói felkelés és a második világháború kitörésének évfordulója alkalmából is, kiemelve hogyan segítették a magyarok a lengyeleket ebben az időszakban. Márciusban a lengyel-magyar barátság napján pedig a Varsói Magyar Intézettel együttműködve egy lengyel-magyar plakátkiállítást szervezünk, amelynek egy része Budapesten, másik része Varsóban lesz látható. Úgy gondolom, hogy ilyen rendezvények révén jobban megértjük egymást, és erősítjük a két nemzet között fennálló köteléket és együttműködést.

Terjesztik a kultúrát.