A magyar álláspont továbbra is egyértelmű, az ukrajnai háborúnak nincs katonai megoldása, a kormány pedig úgy döntött, kompromisszumos ajánlatot tesz Ukrajna támogatása ügyében – többek között erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a francia Le Point című napilapnak adott interjújában.
A miniszterelnök megismételte, hogy a magyar kormány úgy véli, az egyetlen megoldás a diplomáciai megoldás, ami tűzszünetet és béketárgyalásokat jelent.
– Ebben az összefüggésben arra kérnek bennünket, hogy négy év alatt 50 milliárd eurót adjunk Ukrajnának. Mivel számunkra nem tetszik a háború eszkalálódása, és nem gondoljuk, hogy a megoldás a csatatéren születik, nem tetszik nekünk ez a javaslat. Jogunk van nem egyetérteni, mert van egy költségvetésünk az Európai Unióban, ami három évvel ezelőtt lett elfogadva a többi országgal együtt, beleértve Magyarországot – szögezte le a miniszterelnök.
Hozzátette, hogy Magyarország, mint szuverén állam ellenzi a költségvetésnek ezt a módosítását, ám egy független országnak ezt a jogát a 26-ok nem fogadják el.
– Ezért próbálnak minket meggyőzni, majd ezután nyomást gyakorolni, majd zsarolni, hogy rákényszerítsenek, hogy csatlakozzunk hozzájuk. Nagyon nehéz egyedül maradni ebben a családban – állapította meg Orbán. Majd közölte, ő osztja azt a nézetet, hogy az európai egység érték, így
Magyarország nem szívesen él a vétójogával, és szavaz mások ellen.
Nem ért egyet, de legyen
A kormányfő arról is beszélt, hogy Magyarország úgy döntött, kompromisszumos ajánlatot tesz.
– Rendben, nem értünk egyet a költségvetés módosításával. Nem értünk egyet azzal, hogy 50 milliárd eurót kelljen adnunk, ami egy óriási összeg. Nem értünk egyet azzal, hogy ezt négy évre kellene biztosítanunk, és így tovább. De legyen, Magyarország kész részt venni a 27-ek megoldásában, ha garantálják, hogy minden évben döntünk arról, hogy továbbra is küldjük-e ezt a pénzt, vagy sem. És ennek az évenkénti döntésnek ugyanolyan jogalapja kell, hogy legyen, mint ma: egyhangúnak kell lennie – magyarázta, megállapítva, hogy ezt az álláspontot egyes országok úgy értik vagy értelmezik, mint egy eszközt arra, hogy minden évben megzsarolják őket.
– Ha valakit arra kényszerítünk, hogy részese legyen valaminek, amit nem szeret, és joga van ahhoz, hogy ne legyen részese, de rá nyomást gyakoroltak, őt kényszerítették bármilyen módon, hogy részese legyen, akkor tisztességes és ésszerű, hogy minden évben lehetőséget adjunk neki arra, hogy részt vegyen a döntésben, hogy ez folytatódjon-e, vagy sem
– fejtegette a miniszterelnök.
Három nappal a csúcs előtt emelte a tétet az Európai UnióNem az óvodából jöttünk ki
Orbán úgy véli, az említett javaslat fogadtatása a Financial Times-ban jelent meg, szóval a visszhang nem éppen pozitív. A miniszterelnök ezt „egyfajta zsarolási útmutatóként” jellemezte, szerinte azt mondják, hogyha Magyarország szuverén országként viselkedik, akkor azonnal hatalmas pénzügyi blokád alá veszik, és összekötik az ukrán kérdést a jogállamisággal.
– A kettőnek semmi köze egymáshoz! Hogy akkor Magyarországon armageddon lenne. Ez áll a Financial Times által közzétett dokumentumban. A dokumentum hitelességében nem kételkedem. Brüsszelt ismerve képesek rá
– vonta le a következtetést.
Arra a felvetésre, hogy az Európai Tanács egyik magas rangú tisztviselője a közzététel után kiadott egy cáfolatot, úgy reagált, „nem az óvodából jöttünk ki”.
– Ha a Financial Times közöl egy dokumentumot, amiben részletesen leírják a Magyarország elleni pénzügyi blokád és a velünk szembeni zsarolás forgatókönyvét, akkor biztosak lehetünk abban, hogy létezik ilyen
– jelentette ki. Majd megjegyezte, hogy Brüsszel az elmúlt években ideológiai háborút vív Magyarország ellen, és folyamatosan zsarolni próbál, még a bizottság elnöke is nyilvánosan kijelentette, hogy hazánk addig nem kapja meg a neki járó uniós forrásokat, amíg nem hajlandó változtatni a migrációval és a genderrel kapcsolatos álláspontján. – Szóval mi ez, ha nem zsarolás? Mi, magyarok hosszú évek óta ilyen körülmények között élünk – vélte a kormányfő.
Cáfolták, hogy létezne új uniós terv Magyarország megbüntetéséreOrbán elmondta, nem fogadja el azt az érvet, mely szerint egy évente jóváhagyott éves terv nem teszi lehetővé Ukrajnának, hogy négy évre tervezze kiadásait, mert nem tudni, mi lesz a következő három-négy hónapban Ukrajnában, hogy „az amerikaiak részt vesznek-e a játékban”, és hogy ki végezte az összeadást, miért pont 50 milliárd euró jött ki. Fő érvként pedig azt jelölte meg, hogy öt hónap múlva választások lesznek Európában, így szerinte teljesen figyelmen kívül hagynák az európaiak véleményét, ha ma olyan döntést hoznának, amely négy évre lekötné Európát.
Trumpon kívül senkit sem lát, aki megállíthatná a háborút
Arra a felvetésre, hogy többen úgy vélik, legbelül Donald Trump novemberi megválasztását várja, úgy reagált, ő már 2016-ban azt mondta, Trumpra szüksége van Európának, mert az a normális hozzáállás a nemzetközi politikában, ha nemzeti érdeken alapuló megállapodásokat akarnak. Leszögezte, hogy szerinte Trump az Egyesült Államok egyik legsikeresebb külpolitikát folytató elnöke volt, és ha 2022 februárjában is ő lett volna az amerikai elnök, nem lett volna háború Európában.
– Ma nem látok rajta kívül senkit sem Európában, sem Amerikában, aki elég erős vezető lenne ahhoz, hogy megállítsa a háborút. A békének van neve: Donald Trump
– fogalmazott.
Donald Trump szerint Orbán Viktor Európa legkeményebb embereSzerinte nem a jogállamiság az igazi érv
A miniszterelnök kérdésre válaszolva azt is közölte, hogy mivel az Európai Bizottságot politikai szándék vezérli, mert ideológiai háborút folytat Magyarország ellen, Ursula von der Leyen elnöknek új sérelmeket kell kreálnia Magyarország megtámadására és zsarolására. Az új sérelem szerinte a migrációra és a genderre vonatkozik, „nyilvánvaló tehát, hogy nem a jogállamiság az igazi érv Magyarország ellen”.
– Szeretjük, ha emberként és országként tisztelnek bennünket, amit méltánytalanul megtagadnak Magyarországtól. Ennek ellenére továbbra is úgy gondolom, hogy az európai egység fontos – közölte, és úgy vélte, „egyedül vagyunk”.
– Számunkra ez elvi kérdés, de a többi 26 ország hatalmi kérdést csinál belőle. Sajnos ez egy nehéz helyzet
– mondta a miniszterelnök.
Megszólalt az Európai Bizottság, újra zárolni fogja az EU-s forrásokat, ha Magyarországon rosszabbra fordul a jogállamiság helyzete Zuhanni kezdett a forint, miután kiderült, hogy az EU az uniós támogatás megvonásával fenyeget