;

sztrájk;Lázár János;Volánbusz;bértárgyalás;Dobi István;Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet;Építési és Közlekedési Minisztérium;

- Zsarolással felelt a Volán-sztrájkra Lázár János, a szakszervezet nem enged

Ultimátumot adott a közlekedési minisztérium a több bért követelő buszvezetőknek: beérik kisebb emeléssel, vagy kimaradnak. Az érdekvédők szerint még nem lefutott a meccs.

A zsarolásnak nem engedhet – erről tájékoztatta a munkáltatót és a közlekedési minisztert a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ) elnöke, Dobi István a MÁV-Volán csoport kedd délelőtti bértárgyalásán, amelyen 9 szakszervezet közül 7 elfogadta a fizetésemelés mértékére tett ajánlatot.

A vasárnapi és hétfői – mintegy 6 ezer sofőr támogatásával tartott – országos sztrájkot hirdető SZAKSZ-elnök azért beszélt zsarolásról, mert Lázár János közlekedési miniszter azt üzente kedden a megállapodást visszautasító szakszervezeteknek: „Aki most kimarad, az lemarad. Mert az emelt összegű béreket attól a hónaptól tudjuk utalni, amelyik hónapban a szakszervezetek csatlakoztak a megállapodáshoz.”

A MÁV-Volán csoport ajánlata szerint 3 év alatt csaknem a harmadával nő a fizetés. Idén 600 ezer forintos bérrészig 17 százalékkal, általánosságban pedig legalább 70 ezer forinttal. Ezen felül 2025-re és 2026-ra is garantálják a reálbér-növekedést. A SZAKSZ mellett a Közúti Közlekedési Szakszervezet is elutasítja a többéves ajánlatot és ragaszkodik

az idei 25 százalékos vagy legalább havi 90 ezer forintos emeléshez.

A SZAKSZ szerint az, aki 600 ezer forint felett keres, egységesen 102 000 forintot kap január elsejétől. A volánbuszosok akkor kaphatják meg január elsejétől az emelt összegű bérüket, ha az őket képviselő szakszervezetek január 31-e éjfélig csatlakozzanak a megállapodáshoz.

– A szakszervezet vezetősége az előző egyeztetésen kifejezetten megtiltotta a hároméves megállapodás támogatását

- mondta lapunknak Dobi István, aki a döntés előtt a dolgozók álláspontját is szeretné megismerni, amihez pedig idő kell. Ráadásul – tette hozzá – február 5-ig semmiképp sem írhatná alá a bérmegállapodást, mert akkor lesz majd az elnökségi ülés.

Dobi István kijelentette:

ha a munkavállalók többsége azt mondja, hogy elfogadja a miniszter ajánlatát, akkor ennek eleget tesz, és aláírja a dokumentumot. 

De, ha ezt felhatalmazás nélkül tenné meg, akkor cserben hagyná a már kétszer is sztrájkoló dolgozókat. Szerinte az erre az évre ígért egységes 70- és 102 ezer forintos ajánlat sem elfogadható. Szerinte ugyanis – bár tudja, hogy nem lehet mindig „egyenlősdit játszani” –, idén a tavalyi drasztikus élelmiszerár-emelkedés és infláció miatt indokolt az alacsonyabb keresetűek bérének felhúzása. Ezért ragaszkodik a 90 ezer forint, vagy 25 százalékos bérfejlesztéshez. A következő évben jöhet majd a differenciált emelés. Azt sem tudja elfogadni a minisztertől, hogy egy később születő bérmegállapodás ne lehetne visszamenőleges hatályú.

„Született már márciusban sőt nyáron is egyezség”, és azok is januárig visszamenőleg voltak érvényesek. Ennek tiltása most egyértelműen a sztrájkra adott válasz és a zsarolás része Lázár Jánostól 

– tette hozzá Dobi István.

Cikkünk megjelenése után a Közúti Közlekedési Szakszervezet (KKSZ) a Facebook-oldalán jelentette be, hogy mégis elfogadta az ajánlatot.

"Annak érdekében, hogy a megállapodás záró rendelkezésében foglaltak szerint a VOLÁNBUSZ több mint 17 000 munkavállalója számára a bérfejlesztés és az egyéb juttatás kifizetése időben megtörténjen, a KKSZ hajlandó aláírni a megállapodást."

Szentkirályi Alexandra és Vitézy Dávid mellett az Országos Mentőszolgálat szóvivőjének népszerűségét is méri egy piackutató cég.