oktatás;Magyarország;nyugdíj;tanár;béremelés;

Többen becsapva érzik magukat a nyugdíjba készülők közül – nem kaptak emelést

- Kihagyták a januári fizetésemelésből azokat a pedagógusokat, akik idén nyugdíjba mennek

A szakszervezet szerint ez etikailag és jogilag is aggályos.

– Ledolgoztam negyven évet a köznevelésben, de nekem egy forint nem jár a nagy csinndarattával bejelentett 32 százalékos béremelésből. Miért? Mert hamarosan nyugdíjba megyek – mondta a Népszavának egy pedagógus, aki a nők 40 korkedvezménnyel szeretne nyugdíjba vonulni, erről pedig már tavaly tájékoztatta az illetékes tankerületi központot. Mivel idén februártól már a felmentési idejét tölti, januárban át sem sorolták az új pedagógustörvény, vagyis a státusztörvény szerinti köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyba, vagyis közalkalmazotti státuszban mehet nyugdíjba. - Arról viszont senki nem szólt egy árva szót sem, hogy emiatt a januári béremelés rám nem lesz érvényes - panaszolta.

Hasonlóképp járt egy másik lapunknak nyilatkozó pedagógus is, aki nemrég az illetékes tankerületi központ egyik munkatársától tudta meg, hogy azért nem hívták be a megemelt illetményt tartalmazó új munkaszerződés aláírására, mert nincs is mit aláírnia. - Közölték, hogy nekem nem jár fizetésemelés, mert mindjárt kezdem a felmentési időmet. Miközben egész januárban dolgoztam és hivatalosan júniusig állományban vagyok, a nyugdíjazásom csak június közepén kezdődik - mondta, hozzátéve:

tavaly ősszel, amikor a tankerületben már tudták, hogy idén nyugdíjba megy, neki fel sem ajánlották, hogy mondjon le közalkalmazotti jogviszonyáról és térjen át a státusztörvény szerinti új foglalkoztatási jogviszonyba.

Mindezzel kapcsolatban érdeklődtünk a tankerületi központokat felügyelő Klebelsberg Központtál (KK), de lapzártánkig nem reagáltak kérdéseinkre.

Ugyanakkor a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet lapunkat úgy tájékoztatta, a PDSZ-hez is több nyugdíj előtt álló pedagógustól érkezett a fentiekkel megegyező visszajelzés. Ezt meg is említették szerda délután a Belügyminisztériumban, ahol a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnökével, Totyik Tamással együtt találkoztak Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárral és Hajnal Gabriellával, a KK elnökével. Nagy Erzsébet szerint a KK elnök is tudott róla, hogy a nyugdíj előtt álló pedagógusok nem kapnak béremelést, ezt pedig azzal indokolta, hogy mivel ők nem kaptak január elején kinevezésmódosítást, így nem tartoznak a státusztörvény hatálya alá, ami a bérekről rendelkezik.

A nyugdíj előtt állókat kihagyták, a fiatalabb tanárok közül pedig sokan nem akkora emelést kaptak, mint amennyire számítottak

- Ez nemcsak etikailag, de jogi szempontból is aggályos. Az illetmények meghatározása ugyanis nem a jogviszonyhoz, hanem munkakörhöz kötött, márpedig ezek a kollégák pedagógus munkakörben dolgoztak, illetve dolgoznak még mindig akkor is, ha januártól nem változott a jogviszonyuk – mutatott rá Nagy Erzsébet. A PDSZ ügyvivője szerint a szerdai egyeztetésen az is felmerült, hogy lényegében semmilyen jogszabály nem tiltja, hogy a nyugdíj előtt álló, még mindig közalkalmazotti státuszban lévő pedagógusok is kapjanak béremelést, gyakorlatilag csak a tankerületi központokon múlik, ezt megadják-e nekik. A KK elnöke Nagy Erzsébet szerint azt javasolta, hogy az érintettek kérelmezzék a nekik járó fizetésemelést.

Az egyeztetésen szóba került az is, hogy a januári, átlagosan 32,2 százalékos bértömeg-emelés sok pedagógus esetében nem eredményezett akkora illetménynövekedést, mint amire számítottak. Mint a Népszava megírta, az eddigi visszajelzések szerint a legtöbben csak a kormányrendeletben meghatározott minimum összegeket kapták, így volt, akinek csak 12,5 vagy 6,6 százalékkal emelkedett a bére korábbi fizetéséhez képest. A PSZ elnöke, Totyik Tamás tájékoztatása szerint Maruzsa Zoltán államtitkártól azt az ígéretet kapták, hogy a szaktárca februárban “áttekinti” a bérhelyzet alakulását. Az érdekvédő pedig bejelentette: a PSZ a Forrás Társadalomkutató Intézettel együttműködve már most pénteken elkezd egy felmérést, amelyben összehasonlítják a tavaly novemberi és idén januári pedagógus béreket.

A fideszes nyilvánosságban már közölték, hogy csalódtak a miniszterelnök korábbi szövetségesében, amiért az úgynevezett „globalista baloldalnak” akar megfelelni.