elnökválasztás;Egyesült Államok;Pentagon;Joe Biden;Demokrata Párt;összeesküvés-elmélet;Donald Trump;Fox News;Taylor Swift;

Travis Kelce és Taylor Swift párosának népszerűsége egyesek szerint az elnökválasztásra is hatással lehet

Fülbemászó demokrata kampány

Sötét hagyomány kezd kialakulni azokon az elnökválasztásokon, amelyeken Donald Trump is megméretteti magát. 

2016-ban a Pizzagate, 2020-ban pedig a QAnon összeesküvés-elméletben vádoltak meg demokrata párti politikusokat sátánista-gyermekmolesztáló bűnszervezet működtetésével. Idén nem kevésbé légből kapott, ám annál körmönfontabb teóriával rukkoltak elő szélsőjobboldali republikánus véleményvezérek. A legnézettebb amerikai sportliga, az amerikai futball csapatait tömörítő NFL versenysorozat elődöntőjében győztes, címvédő Kansas City Chiefs ismét bejutott a Super Bowlba.

Ez a belpolitikai szempontból látszólag irreleváns esemény máris nagyobb figyelmet kaphat, ha egy pillantást vetünk a bulvárlapok slágertémáira. A csapat tight end (erőcsatár) pozícióban játszó sztárja, Travis Kelce ugyanis éppen annak a Taylor Swiftnek a kedvese, akinek tavaly kezdődő The Eras Tour című turnéját már most minden idők legnagyobb, több mint 1 milliárd dollár bevételt termelő koncertkörútjaként jegyzik.

A média szereti az ún. „power couple” forgatókönyveket, amikor két híres ember párkapcsolatáról adhatnak hírt, hiszen az a rajongók számának megduplázódásával a kattintások, megtekintések sokszorozódásával jár és az eladott lapok száma is ugrásszerűen nő. Vannak azonban, akiknek mindez már túl szép ahhoz, hogy igaz legyen.

A lavinát Vivek Ramaswamy, a republikánus előválasztási versenyből kiesett indiai–amerikai üzletember indította el az X (korábbi Twitter) közösségi oldalán. Bejegyzésében a szélsőjobboldali online fórumokon felbukkanó összeesküvés-elméletet kürtölte szét. „Kíváncsi vagyok, ki nyeri a Super Bowlt a következő hónapban, és arra is, számíthatunk-e egy nagyszabású kiállásra az elnök mellett egy mesterségesen felfuttatott sztárpár részéről” – fogalmazott sejtelmesen. Az elméletet rövidesen átvette a konzervatív Fox News hírcsatorna is, ahol már a Pentagon által kitervelt pszichológiai hadviselés eszközének tekintik az énekesnőt. Az elmélet szerint a Kansas City Chiefs csapata februárban egy elcsalt mérkőzésen megnyeri a Super Bowl-trófeát, ezzel felduzzasztja az érdeklődést a közösségi médiában Kelce és Swift iránt, akik majd támogatásukról biztosítják a hanyatló népszerűségű Joe Bident.

Akire egy kedden közzétett Bloomberg/Morning Consult közvélemény-kutatás szerint rá is fér az erősítés. A hét csatatér állam közül – Arizona, Nevada, Georgia, Észak-Karolina, Wisconsin, Pennsylvania és Michigan – hatban a bevándorlás a legfontosabb probléma a választók többsége szerint. Ezen szavazók 61 százaléka úgy véli, hogy Biden „leg­alább részben” felelős a déli határon kialakult migrációs válságért, míg ugyanezért Trumpot csak 30 százalék, a kongresszus republikánus tagjait pedig 38 százalék hibáztatja. Ugyanezen felmérésen belül egy Biden–Trump-versengésből is a hivatalban lévő elnök kerül ki vesztesen, Trump 48 százalékával szemben a választók csupán 42 százaléka szavazna Biden elnökre a felsorolt államokban.

A konzervatív média heves reakciója azonban így sem indokolt. Bár az énekesnő promóciós megfontolásokból ritkán nyilvánul meg politikai kérdésekben, azért időről időre hallatja a hangját. Először 2018-ban a félidős választásokon támogatta nyilvánosan a Demokrata Párt képviselő- és szenátorjelöltjeit, majd a 2020-as elnökválasztáson Joe Biden mellett állt ki. A 2020-ban a Netflix streamingszolgáltató műsorán megjelent Miss Americana című dokumentumfilm elkíséri az énekesnőt 2018-as turnékörútján. Az egyik jelenetben könnyek között számol be édesapjának arról, mennyire megbánta, hogy nem állt ki nyilvánosan Donald Trump és annak elszánt híve, Marsha Blackburn ultrakonzervatív Tennessee-i szenátorral szemben. Az apja figyelmezteti, hogy korábban sem politizáltak az énekesek, ám Swift azzal zárja le a vitát, hogy „nem akar a történelem rossz oldalán állni”.

Az összeesküvés-elméletek hívei tehát megfelelő alanyra találtak Taylor Swift személyében, aki 280 millió internetes követőjével képes lehet elérni a fiatalabb Z generáció szavazóit, de csoda tőle sem várható. Amennyiben Joe Biden nem kínál gyors megoldást a migrációs válságra, Swift már csak az elnök búcsúdalát adhatja elő a színpadon.

Ez biztosítja Ukrajnának a stabil, hosszú távú és kiszámítható finanszírozást – írta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.