Négy új atomerőmű építésébe kezdett Irán az ország déli részén – derült ki Mohammad Eszlaminak, az iráni atomenergetikai ügynökség vezetőjének csütörtökön az IRNA állami hírügynökségnek adott interjújából. Elmondta, hogy a Szirik városában épülő létesítmények összesen ötezer megawatt teljesítményt fognak nyújtani. Atomenergia felhasználásával 2041-ig összesen 20 ezer megawatt áram termelését tűzték ki célul. Az új atomerőműveket kilenc év alatt építenék meg.
Nasszer Sariflu projektvezető szintén az IRNA-nak nyilatkozva elmondta, hogy a mintegy 20 milliárd dolláros (7 ezer milliárd forint) projekt 4000 munkahelyet fog teremteni. Az atomerőművek egyenként 35 tonna nukleáris fűtőanyagot fognak évente felhasználni. Az Iráni Iszlám Köztársaság jelenleg egy működő atomerőművel rendelkezik, amely ezer megawatt áramot termel, 2011-ben helyezték üzembe Oroszország segítségével. Egy másik, 300 megawatt teljesítményű erőmű az olajban gazdag nyugati Huzesztán tartományban épül.
Az iráni atomprogram folyamatos súrlódásokat okoz Teherán és a nyugati hatalmak viszonyában. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) tavaly év végén közölte, hogy Irán fokozta a magas, 60 százalékos szinten dúsított urán termelését. Szakértők nem tartják meggyőzőnek, hogy békés célú felhasználást szolgálna az ilyen magas szinten dúsított urán, Teherán viszont azt állítja, hogy nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál.
Új iráni atomalku nem lesz, de Washington és Teherán között megy a csendes alkudozásKetyeg az iráni atomóra, nő egy esetleges izraeli megelőző csapás veszélye