politika;Somogy;civilek;pártok;

Összeültek. Sütő László, Ormai István, Steinmetz Ádám, Herényi Károly

- Függetlenek lépnének a pártok helyére Somogyban

Azoknak szeretnénk alternatívát nyújtani, akik az utóbbi években csalódtak a politikai pártokban – indokolta a Somogyi Függetlenek Szövetsége nagyatádi sajtótájékoztatóján a szervezet létrejöttét az SFSZ elnökének megválasztott Steinmetz Ádám korábbi jobbikos országgyűlési képviselő, olimpiai bajnok vízilabdázó. 

– Indulunk a megyei közgyűlési választáson, s nem ellenzéki szerepre készülünk, hanem valós tettekre, például meg kell állítani a folyamatos elvándorlás miatt a lakosság drasztikus csökkenését, s növelni akarjuk az önkormányzatok mozgásterét.

A 15 fős jelenlegi megyei közgyűlésben a Fidesz-KDNP 9, a Jobbik 2, a Momentum és a DK 1-1, míg a civil Somogyért Egyesület 2 mandátummal rendelkezik – a megyében hajdan domináns MSZP legutóbb már nem került be a grémiumba –, vagyis a kormánypártok a kétharmad birtokában kényelmesen irányíthatják Somogyot. Ezzel szemben kínálna alternatívát a pártok felett álló, s Somogy ismert és sikeres független politikusait, településvezetőit tömörítő szervezet. Melynek elnökségében helyet kapott a Marcalit 1989-ben tanácselnökként, 1990-től előbb MSZP-s, majd független polgármesterként irányító Sütő László, nagyatádi kollégája, a dél-somogyi kisvárost 30 éve vezető Ormai István, az MDF egykori parlamenti képviselője és frakcióvezetője, a civil szervezetével a balatonföldvári kikötőépítés ellen eddig eredményesen küzdő Herényi Károly, valamint a Siófokon a Fidesz uralmát immár tíz éve megtörő Lengyel Róbert.

Ormai István szerint a megye fejlettségi szempontból kettészakadt, ezért az egyik legnagyobb feladat Dél-Somogy fejlesztése, s ehhez kiemelten fontos a horvát határt a Balatonnal – és a sztrádával – összekötő 68-as főút felújítása – melyet, mint arról lapunkban többször beszámoltunk, 2010 óta minden kampányban megígért a Fidesz-KDNP és helyi emberei. Sütő László feladatai közé tartozik majd a megyei és települési pályázatok koordinálása a kormánnyal, hogy ne tapasztalatlan, a vidéket nem ismerő minisztériumi főosztályvezetők döntsék el, mire lehet pályázni Somogyban, hiszen az ország- és megyeszerte egységes térkövezés, szökőkút- és kilátóépítési kormányprogramok mellett sokkal értelmesebb dolgokra lehetne elkölteni a pénzt. Lengyel Róbert – aki betegsége miatt nem tudott részt venni a sajtótájékoztatón –, mint egykori siófoki rendőrkapitány Somogy biztonságprogramjáért felel majd az egyesületben. Herényi Károly Somogy turisztikai vonzerejét, az idegenforgalmat, a vendéglátást jelölte meg kitörési pontként, ám ehhez új, az adottságokra a korábbinál jobban fókuszáló stratégiára van szükség.

– A szövetség célja, hogy befolyást szerezzünk Somogy jövőjének alakításában, ezért megyei listát állítunk – mondta lapunknak Herényi Károly.

Somogyország polgárai sokkal többre képesek és hivatottak, minthogy a megyék rangsorában a jövedelmeket tekintve a 16. helyet foglalják el. 

Megyénk lakossága emiatt is öregszik, a fiatalok vagy külföldön, vagy élhetőbb megyékben tervezik jövőjüket – tette hozzá.

Az szervezet elnökségi tagjai megjegyezték, az SFSZ nem ideológiai alapon szerveződött, mindenkinek lehet politikai szimpátiája, ám nem valami vagy valaki ellen, hanem valami, konkrétan Somogy érdekében alakult meg a szövetség, melynek tagjai nem párttagok, tehát nem is köti őket semmilyen pártdirektíva. Közös bennük viszont, hogy lokálpatrióták, s ezért a vármegye érdekében nem zárkóznak el semmiféle együttműködéstől, ahogyan Sütő László megjegyezte, kisebbik koalíciós partnernek akár a Fidesz-KDNP-t is el tudnák képzelni.

Évek mentek el, az Orbán-kormány is beszállt, de még mindig nem értek a történet végére. Az ügyön legfeljebb az önkormányzat nyert.