Oroszország;Ukrajna;háború;fegyverek;lőszerek;

Mielőbb fegyverekre lenne szüksége Ukrajnának, a fronton súlyos a helyzet

Avgyijivka hamarosan az oroszok kezére kerül.

Miközben Kijevben az elmúlt napok főleg a legmagasabb parancsnoki karban végrehajtott személycseréről szóltak, a fronton keserves napokon van túl az ukrán hadsereg. A legfrissebb hírek ráadásul nem adnak okot sok bizakodásra a következő napokra sem. A Donbász legfontosabb városa, a megyeszékhely Donyeck kapujának is tekinthető Avgyijivka valószínűleg az oroszok kezére kerül, katonai szakértők szerint ez már csak idő kérdése, napilap ilyen esetekben csak kullog az események után. A harcok vasárnap már a város határain belül zajlottak, és az orosz csapatok egyes hírek szerint kijutottak a települést átszelő vasúti sínekhez, ha ott megvetik lábukat, könnyen kettévághatják a várost, szinte ellehetetlenítve ezzel az ukrán katonák utánpótlását. A térségben harcoló Tavria katonai egység parancsnoka, Olekszandr Tarnavszkij dandártábornok beszámolója szerint az orosz megszálló erők a gyalogság támogatására már páncélosokat is bevontak az Avgyijivka és Novomihajlivka elleni támadásokba. A várost az oroszok több hónapja próbálják elfoglalni, ukrán adatok szerint eddig csak itt több tízezer katonát veszítettek, az ukrán veszteségek jóval kisebbek, de utánpótlás és főleg lőszer tekintetében az oroszok sokkal jobban állnak, mint az ukrán hadsereg.

– Fegyverre van szükségünk – hangsúlyozta egy vasárnapi tévényilatkozatában az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára, háromszor ismételve egymás után a fegyver szót. 

Olekszij Danilov utalt rá, hogy a fronton sosem volt könnyű a helyzet, de ami most van, az minden korábbinál súlyosabb. Ő sem hagyhatta megjegyzés nélkül, hogy míg az oroszok Irántól és Észak-Koreától is kapnak fegyvereket, addig a Nyugat szállítmányai akadoznak, egyebek közt az amerikai kongresszusban folyó vita miatt. A kemény, végkicsengését tekintve szinte mindig optimista nyilatkozatairól ismert politikus ezúttal minden korábbinál erőteljesebben figyelmeztetett: nagyon remélik, a nyugati partnerek megértik, hogy veszélybe került Ukrajna függetlensége, nemkülönben az egész Nyugat imázsa, tekintélye, egysége.

Katonai szakértők szinte egyöntetűen úgy látják, hogy Ukrajnának most nagyjából két hónapra elegendő lőszere van, és ha nem érkeznek újabb szállítmányok, igen súlyossá válhat a helyzet a fronton. Olekszij Danilov ugyan ismét hangsúlyozta, hogy nem adják föl, folytatják a harcot, védik hazájukat, nincs más választási lehetőségük, de egyértelmű, hogy az Egyesült Államok támogatása kulcsfontosságú ebben. Az RBK ukrán hírügynökség hétfőn reggel közzétett terjedelmes elemzése szerint azt sem lehet kizárni, hogy az elnökválasztási kampányban nem is születik Ukrajna számára kedvező döntés a Biden-kormányzat által kilátásba helyezett 60 milliárd dolláros segítségről. A szenátus keresztül mehet a javaslat, de a képviselőházban a republikánusoké a többség, élükön Trump legelszántabb híveinek egyikével. Az újraválasztásáért küzdő Donald Trump kategorikusan ellenzi a honvédő háborúját vívó Ukrajna támogatását. Ráadásul azzal, hogy a törvényjavaslatot összekötötték a migráció ellenes intézkedésekkel, tovább nehezíti a helyzetet: a migrációs problémát a republikánusok az elnökválasztási kampány egyik fő témájává tették, ha bármiféle megoldás születik, lekerülhet a napirendről, de legalábbis háttérbe szorulhat, és módosítaniuk kellene a kampánystratégiát, ez pedig nem érdekük – mutat rá az elemzés.

A jelen tehát nagyon kemény próbatétel az ukrán hadsereg számára. Az orosz csapatok aktivitása a néhány hét múlva esedékes orosz elnökválasztás közeledtével nyilván mind erőteljesebb lesz. A Bild német napilap főszerkesztőhelyettese szerint Ukrajna Kijev két évvel ezelőtti ostroma óta nem volt ilyen súlyos, katonai szempontból válságos helyzetben. Kérdés, értik-e ezt a drámát Washingtonban, Berlinben, Párizsban - írta Paul Ronzheimer, aki a lap ukrajnai tudósítója is, és ezúttal egy Bahmut környéki frontszakaszon járt. Utal rá, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök célul tűzte, hogy visszaszerezze Oroszországtól a megszállt területeket. A jelenlegi feltételek között ezt nem lehet végrehajtani, Valerij Zaluzsnij, az ukrán hadsereg immár volt főparancsnoka ezt már régen megértette, és ezt nyilvánosan ki kell mondani. Nincs elegendő fegyver, katona, és hiányzik a legfontosabb: az Egyesült Államok hatékony segítsége – idézi az UNIAN hírügynökség a német újságírót. Kijevből Szlovjanszkba utazni olyan, mintha egy másik országba menne az ember – mondja. A kijeviek élhetik életüket, szórakozhatnak, éttermekbe járhatnak, szórakozhatnak, csak a kijárási tilalomra kell ügyelniük. A Donbászban ugyanakkor senki nem tudja, melyik város esik el legközelebb. Egy éve Bahmutért folyt a harc, tízezrek haltak meg, ma Avgyijivkáért, és látszik, hogy az oroszok vannak fölényben. Hiába kimerültek, mennek méterről méterre előre. Az áldozatok óriásiak, olykor a napi ezret is eléri a számuk, de Vlagyimir Putyin orosz elnök ezzel nem törődik, hódítani akar, bármi áron – írta a német BIld főszerkesztőhelyettese.