közvélemény;

- Pitiánerség

A rendeleti kormányzás bája, hogy  a kabinet parlamenti jóváhagyás nélkül hozhat azonnali intézkedéseket, amikről aztán szakértők hada próbálja kitalálni, miért is születtek. A hirtelen döntések kormánya hétfőn bizonyítékok nélkül, visszaélésekre hivatkozva korlátozott egy most éppen magas hozammal kecsegtető megtakarítási formát. Nevezhetjük a gyerekek ellen hozott intézkedésnek is, hiszen az újszülöttől 18 éves korral bezárólag nyitható Start-számláról, pontosabban az ezen belül létrehozott értékpapírszámlára vásárolható babakötvényről van szó. Amúgy nemes gesztusként is értékelhetjük, hogy 2005 óta minden újszülött számára életkezdési támogatást nyújt az állam, ami igaz alacsony összegű, de kedvet csinál a családoknak, hogy további befizetésekkel segítsék a fiatalok majdani önállóvá válását.

Eddig a Start-számlára befizethető összegre nem volt megkötés, ki-ki erejének megfelelően takarékoskodhatott, tudva, hogy ahhoz a gyerek csak 18 éves kora után fér hozzá. A kormány hirtelen húzással évente 1,2 millió forintban maximálta az itt elhelyezhető összeget. De miért pont ennyiben?

A babakötvény valójában szabványos állampapír, amely változó kamatozású és inflációkövető, sőt 3 százalékos kamatprémium is jár rá, legalább három évig tartani kell, a lekötött tőkét pedig a kormány használja. 

A tavalyi átlagos infláció 17,6 százalék volt, így a a babakötvény február 1-től egy éven át 20,6 százalékkal kamatozik, ami több, vélhetően tehetős szülő érdeklődését felkeltette. Bő egy hónap alatt a babakötvény állomány 30 milliárd forinttal ugrott meg és elérte a 310 milliárd forintot. Nem tudni milyen alapon, a kormány ezt visszaélésnek titulálta és a rendeleti kormányzás adta lehetőséggel egy nap alatt „megoldotta” a kérdést. Magyarázat nincs. De gyanítom, hogy a kormány, pontosabban egyes tagjai irigyek, mondhatni pitiánerek, nem tudják elviselni, hogy az általuk hozott hibás döntések nyomán elszállt inflációnak rajtuk kívül más haszonélvezője is lehessen. 

Tüzes ló