Habsburgok;békekötés;mohácsi csata;Német-római Birodalom;Francia Királyság;

- Másképpen alakult volna a világtörténelem, ha a bölcs nőkre bízzák a diplomáciát

A férfiasságukat méregető férfiak után nők tesznek rendet – ismerős? Történelmi példa is akad rá, majd ötszáz éves. A háborúk dúlta Európában két rendkívüli asszony kötött békét: Habsburg Margit, a német-római császár nagynénje és Savoyai Lujza, a francia király édesanyja. Tapasztalt diplomaták voltak, kemény és bölcs nők. Ám Magyarországnak már későn jött a megegyezésük 1529-ben, három évvel Mohács után.

A flandriai Cambraiban tolongott az európai elit színe-java 1529 nyarán, hogy közel legyen a tűzhöz, amikor a kontinens jövőjéről döntenek. Feljegyzések szerint négy főherceg, nyolc bíboros, 15 herceg és 33 püspök kvártélyozta be magát a festői városkában, izgatottan várva a tárgyalások kimenetelét a hadban álló szomszédos nagyhatalmak, a Német-római Birodalom és a Francia Királyság képviselői között.

Színpompás öltözékben, gazdagon díszített hintón, fejedelmi kísérettel vonultak be a főszereplők: Margit osztrák főhercegnő (49 éves) és Lujza francia anyakirályné (52). A „háziasszony” közös rokonuk volt, Marie de Luxembourg grófnő. Az ő palotájában tartották a megbeszéléseket, rejtve a kíváncsi tekintetek elől. Szállásaik között zárt, fedett átjárót ácsoltak, hogy mellőzhessék a merev etikettet. Latin helyett franciául alkudoztak.

A szószegő király

Megoldhatatlannak tűnő feladat várt rájuk. A két uralkodó, V. Károly német-római császár és spanyol király, illetve I. Ferenc francia király esküdt ellenségek voltak. Nem válogattak az eszközökben, elvégre a lovagkor véget ért. Családjaik, a Habsburgok és a Valois-k Itália és Burgundia birtoklásáért zajló vetélkedése személyes üggyé fajult a becsvágyó férfiak között. Ferenc hadvezérként csődöt mondott, fogságba esett a paviai csatában (1525). Súlyos feltételekkel engedték haza: a madridi szerződésben lemondott területi követeléseiről, és becsületszavát adta, hogy beszünteti a háborúskodást. Ám ezt a megaláztatást nem sokáig bírta elviselni. Arra hivatkozva, hogy kényszerítették, megszegte ígéreteit. Szövetkezett a Habsburg-hódítástól tartó itáliai városállamokkal (Pápai Állam, Velence, Firenze, Milánó, Genova). Újabb háborút indított, újabb vereségeket szenvedett. Ráadásul kiszabadulása fejében két fia a spanyol udvarban maradt túsznak.A sorozatos kudarcok után a francia király szégyenszemre kénytelen volt különbékéért folyamodni, de vele, az esküszegővel szóba sem állt volna az előnyösebb helyzetben lévő, büszke ifjú császár. Ekkor állt elő Ferenc egyik tanácsadója a briliáns ötlettel: kérje meg az anyukáját. Savoyai Lujza (1476–1531) anyakirályné követeket menesztett a császár befolyásos nagynénjéhez, aki – a belterjes dinasztikus szálak révén – szerencsére a sógornője is volt. A Habsburgok a XVI. század elején ügyes házasságdiplomáciájukkal két nemzedék alatt a fél világ uraivá váltak. A spanyol trónnal együtt megkaparintották az újvilági gyarmatokat is; azzal dicsekedtek, hogy hatalmas birodalmukban sohasem nyugszik le a nap. Bella gerent alii, tu felix Austria nube, azaz „Mások háborút viselnek, te házasodj, boldog Ausztria!” – a híres jelszót III. Frigyesnek tulajdonítják, aki a nagyapja volt történetünk másik főszereplőjének, az osztrák főhercegnőnek.

Te csak házasodj…!

Csakhogy mire elhálhatták volna a házasságot, a franciák meggondolták magukat, másik lányt választottak, és felbontották az egyezséget. Erre a hoppon maradt főhercegnőt sietve feleségül adták a spanyol trón várományosához, János asztúriai herceghez. Margit túlélte a viharos hajóutat, ám röviddel az esküvő után az ifjú férj meghalt, közös gyermekük pedig halva született. Megint új házastárs után kellett nézni. A választás Savoya uralkodójára, II. Filibertre esett, Lujza öccsére – így lettek sógornők ők ketten (1501).Margit és Filibert szerencsésen összeillettek, boldogok voltak. 

Ausztriai Margit savoyai hercegné

Habsburg Margitnak (1480–1530), Miksa császár egyetlen lányának nehéz sors jutott dinasztiája szolgálatában, még annál is hányatottabb, mint ami a korszakban megszokottnak számított (lásd keretes írásunkat). Kétéves volt csupán, amikor meghalt az édesanyja, nyomban utána eljegyezték a francia trónörökössel. A párizsi udvarba költöztették, hogy felkészítsék a királynéi szerepre.

Amíg a herceg a vadászszenvedélyének hódolt, felesége szívesen intézte helyette az államügyeket.

Ám az idill nem tartott sokáig: a herceg 24 évesen meghalt. Az ismét megözvegyült fiatalasszonynak – három gyermektelen házasság után – negyedjére VII. Henrik angol királyt szemelték ki vőlegénynek a Tudor-házból, de a végzet megint közbeszólt. Váratlanul elhunyt a főhercegnő öccse, Szép Fülöp kasztíliai király is (sokan mérgezésre gyanakodtak). A császári apa őt, Margitot nevezte ki az elárvult gyermekek gyámjának, egyúttal a spanyol uralom alá tartozó Németalföld helytartójának (1507). Margit ettől fogva saját jogon politizált, az egyik leghatalmasabb nő lett Európában. Intelligenciája, határozottsága, diplomáciai tapasztalata, világlátottsága, nyelvtudása predesztinálta arra, hogy e kényes birodalmi ügyben képviselje időközben trónra lépő unokaöccsét, Károlyt.

Neki Mohács kellett

A béketárgyalásokat kezdeményező Savoyai Lujzának egyetlen házassága volt, de az ő életéből sem hiányoznak a drámai fordulatok. Tizenegy évesen adták férjhez az angoulême-i grófhoz, egy Valois-hoz, két gyereket szült, és még húsz sem volt, amikor megözvegyült ő is. Senki sem számíthatott arra, hogy fiából király lesz. Ám a francia öröklési sorban a Ferenc előtt állók mind kihaltak, fiú örökös nélkül, Lujza pedig okos diplomáciával biztosította fiának megkoronázását (1515). Ferenc háborúskodásai és madridi hadifogsága idején az anyakirályné régensként kormányozta a Francia Királyságot, méghozzá igen határozottan. Nem riadt vissza példátlan stratégiai döntésektől sem.

A Habsburgokat úgy szorongatta meg, hogy – buzgó keresztény létére – titkos követet menesztett Konstantinápolyba, és szövetkezett ellenségének ellenségével, a Balkán és a Földközi-tenger felől fenyegető Oszmán Birodalommal.A felbátorított török meg is támadta a Magyar Királyságot, és – tudjuk – megsemmisítő vereséget mért rá a mohácsi csatában (1526). Szulejmán szultán hadai a flandriai béketárgyalások közben már Bécs ostromára készültek, ami igencsak rontotta a több fronton hadakozó Habsburgok alkupozícióját. 

Ebben a bonyolult helyzetben a két asszony tisztán látta, hogy a háborúskodáson mindkét fél csak veszíthet. Bámulatos gyorsasággal, három hét alatt kompromisszumos megállapodásra jutottak egymással.

A Habsburgoknak engedték át Itália és a vitatott határterületek nagyobbik részét, viszont Burgundia maradt a franciáké. A spanyol udvarban fogva tartott királyfiakért busás váltságdíjat fizettek. Mondani sem kell, az alkut házassággal pecsételték meg: Ferenc király feleségül vette gyűlölt riválisa, V. Károly nővérét, Habsburg Eleonórát, aki 31 évesen már „rutinos” királyné volt, lévén I. Mánuel portugál uralkodó özvegye.

Megint a férfiak

A békeszerződést ünnepélyes külsőségek közepette írtak alá a cambrai Szent Pál-palotában 1529. augusztus 3-án. Az utókor joggal nevezi úgy: „a hölgyek békéje” (Paix des Dames, illetve Damenfrieden). Mindkét asszony ezzel a kulcsfontosságú egyezménnyel koronázta meg politikusi életművét, másra már egyiküknek sem maradt ideje. Margit a következő év végén üvegcserépbe lépett, belázasodott és ágynak esett; a sebfertőzéstől lába üszkösödni kezdett, kétheti szenvedés után meghalt. Lujza ötven fölött szintén öregnek számított már a kor viszonyai között, ezért visszavonult a közügyektől, majd szintén elhalálozott – pestisben. Így legalább nem kellett megérniük a megjósolható, mégis kiábrándító folytatást: az általuk megkötött békét (is) felrúgták a férfiak, és a lélegzetvételnyi szünet után újult erővel kezdtek pusztító hadakozásba.Pedig talán egészen másként alakulhatott volna a világtörténelem, ha sikerül tartósan megőrizni a hölgyek békéjét. Mert a következmények messzire, nagyon messzire vezettek. A XVI. században ugyan még nem léteztek nemzetállamok, ám a Habsburg–Valois „családi viszályból”, az úgynevezett itáliai vagy reneszánsz háborúkból (1494–1559) bontakozott ki az elátkozott német–francia ellenségeskedés, amely később újra és újra vérontásba taszította Európát, végül a földkerekséget. A sors fintora, hogy Cambrai városa a múlt században ismét beírta magát a történelemkönyvekbe, de akkor már nem a béke és remény helyszíneként, éppen ellenkezőleg: ott, a flandriai fronton vívták az első világháború egyik legvéresebb ütközetét (1917). A modern világban nem akadtak olyan rátermett asszonyok, akiknek a férfiak hagyták volna, hogy kezükbe vegyék a dolgokat, és rendet tegyenek utánuk.

Nem leányálomA régi évszázadok uralkodóházai befektetendő tőkeként kezelték a királylányokat, kiházasításukkal hatalmukat igyekeztek terjeszteni. Alkalomadtán ugyanis leányágon igényt formálhattak újabb trónokra, címekre, országokra. Rendszerint egészen kicsiként eljegyezték lányaikat, néha már a születésük előtt. Szerelmi házasság szóba sem jöhetett. Ugyanakkor elvárták tőlük, hogy sok utódot szüljenek – persze elsősorban fiúkat. Hitvesként gyakran két tűz közé kerültek, hiszen egyaránt hűséggel tartoztak apjuk és férjük családjának, ezek a családok pedig vetélkedtek, egymás ellen vívtak (örökösödési) háborúkat. Néha sikerült elsimítaniuk a konfliktust – példa rá a cambrai diplomáciai bravúr. Az újkor hajnalán Európa tucatnyi jelentősebb dinasztiája belterjesen házasodott, mindenki mindenkinek rokona volt. Bizony nehezen követhető a kapcsolatok szövevénye történetünkben is. A békekötők közül Savoyai Lujza – lányának házassága révén – a Bourbonok őse, XIV. Lajos, a Napkirály szépanyja. Habsburg Margitnak unokahúga volt az utolsó középkori magyar királyné, Mária, a Mohácsnál elesett II. Lajos özvegye; unokaöccse pedig Ferdinánd magyar király, akinek nagy vigasságát Tinódi Lantos Sebestyén énekelte meg „Egör várának summájában”.

Minél jobban belelát valaki az idősgondozás problémáiba, az ellátórendszer hiányosságaiba, annál több aggodalommal gondolkozik el, hány éves is, és mi várhat rá 65 fölött. Gyarmati Andrea szociológus hosszú évek óta tanulmányozza a területet, és egyre türelmetlenebbül szólít fel a szemléletváltásra, az ápolási-gondozási formák bővítésére, korszerűsítésére. Interjú.