letartóztatás;indítvány;Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség;

Az ügyészség indítványozta, hogy tartóztassák le Iványi Gábor egyházának a gazdasági vezetőjét

 Bár Ónodi István közölte, csak ügyvédje jelenlétében nyilatkozik, ezt a hatósági személyek „akadékoskodásnak” minősítették.

„Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt kezdeményezte a letartóztatását annak a több egyházi intézményért felelős gazdasági vezetőnek, aki 6,5 milliárd forintot meghaladó közterhet mulasztott el bevallani és megfizetni” –  jelentette be szerdai közleményében a Békés Vármegyei Ügyészség, hogy rács mögött tartaná Ónodi Istvánt, az Iványi Gábor lelkész vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetőjét. 

Ügyészségi gyanú szerint Ónodi István az adóbevallások benyújtásáért felelős személyként a 2015 februárjától 2022 januárjáig terjedő időszakban az illetékes adóhatóságoknál a foglalkoztatáshoz kapcsolódó kötelezettségek vonatkozásában valótlan tartalmú bevallásokat nyújtott be.

Mint megírtuk, Ónodi Istvánt kedden bilincsben vitték el a magánlakásáról a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozói egy háromórás hajnali házkutatás után. Az eljárás közben és után nem telefonálhatott, a mobilját elvették, és nem hagytak ott sem a házkutatásról, sem az eljárás értelméről semmiféle hatósági iratot. Kérdésre, hogy mi a vád, azt válaszolták, hogy vád nincsen, nyomozás zajlik. Bár Ónodi István közölte, csak ügyvédje jelenlétében nyilatkozik, ezt a hatósági személyek „akadékoskodásnak” minősítették.

Maga Iványi Gábor úgy nyilatkozott, erőfitogtatás, hogy a NAV nyomozói újra megjelentek a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösségnél (MET), az őrizetbe vétellel csak a Novák Katalin fémjelezte elnöki kegyelmi botrányról akarják elterelni a figyelmet. Iványi Gábor úgy értesült, hogy Ónodi Istvánt 72 órára vették őrizetbe.

Bár a NAV előre figyelmeztetett, hogy a házkutatáson csak hatóság tagjai, a jegyzőkönyvvezető, az érintett személy és jogi képviselője lehet jelen, a szintén lelkész Ónodi István a sajtó képviselőivel és az ott megjelent más személyekkel együtt akart bemenni a kutatás helyszínére. A vád szerint a jelenlévők, köztük Gurmai Zita MSZP-s országgyűlési képviselő és Donáth Anna európai parlamenti képviselő, a Momentum elnöke a helyszínt biztosító pénzügyőröket jogszerű eljárásukban erőszakkal akadályozták. Emiatt Polt Péter legfőbb ügyész kezdeményezte a mentelmi joguk felfüggesztését.