Tudomány;NASA;Hold;Egyesült Államok;űrutazás;holdkomp;

- Visszatért a Holdra az Egyesült Államok

Az Odysseus holdkomp a NASA hat kísérleti műszerével landolt az égitest déli pólusánál. Feszült órák voltak.

Több mint 50 évvel az Apollo-17 1972. decemberi missziója után újra sikerrel landolt a Hold felszínén egy amerikai holdkomp. A texasi Intuitive Machines nevű cég Odysseus nevű holdkompját a SpaceX rakétája vitte a célpont felé, 73 percen át ereszkedett az égitest felszínéig, amelynek a déli pólusa, a Malapert A kráter közelében ért talajt. Ez alatt tíz percre elvesztették vele a kapcsolatot, de úgy tűnik, minden rendben, egy X-en (az egykori Twitteren) közzétett bejegyzés tanúsága szerint az Odysseusszal sikerült helyreállítani a kommunikációt, a  holdkomp el is kezdte küldeni az első adatokat, így képeket is a Holdról. A landolás után csaknem 15 perccel jelentette be a repülésirányítás, hogy fogja az Odysseus gyenge jeleit.

A landolást feszült órák előzték meg, mert meghibásodott a leszállóegység lézeres navigációs rendszere, ezért az holdkompnak még egy kört kellett tennie az égitest körül, és a repülésirányítás a NASA kísérleti lézerrendszerét aktiválta a landoláshoz.

Steve Altemus, az Intuitive Machines alapítója korábban 80 százalék esélyt adott annak, hogy az Odysseus sikerrel landol a Holdon.

A napenergiával működő leszállóegység a tervek szerint egy hétig működik, addig, amíg be nem áll a hosszú holdi éjszaka. A helyszínválasztás oka, hogy a déli pólus közelében, a Holdnak ezen a sziklák és kráterek szabdalta területén akár jég is lehet.

A telefonfülke nagyságú, 4,3 méter magas, hatlábú, karbonszálból és titánból épített Odysseus a NASA hat kísérleti műszerét vitte el a Holdra. Az amerikai űrhivatal 118 millió dollárral támogatta a magáncéget a leszállóegység megépítésében, az Artemis Hold-program részeként. Nem mellesleg az Intuitive Machines leszállóegységével a Columbia Sportswear is elküldte a Holdra legújabb sportruházati anyagát, a szobrász Jeff Koons 125 mini holdfiguráját, az Embry-Riddle Aeronautical University pedig a leszállóegységről készülő képek rögzítésére szolgáló kamerákat.

Nyolc hónapig a keringett a Varda kanadai vállalat  kapszulája, mert az amerikai légierő és a repülési hatóság nem hagyta jóvá hogy visszahozza a Földre.