Az Európai Bizottság (EB) a jövő héten két döntést fog hozni a Lengyelország számára eddig zárolt közösségi támogatások, összesen 137 milliárd euró felszabadításáról – jelentette be Ursula von der Leyen elnök pénteken Varsóban, miután Alexander de Croo belga miniszterelnök társaságában megbeszélést folytatott Donald Tusk lengyel kormányfővel. A hatalmas összeg természetesen nem azonnal áll rendelkezésre: az uniós büdzséből érkező felzárkóztatási pénzeket (77 milliárdot) hat éven át hívhatja le az ország, a Covid-járvány utáni helyreállítási alapból származó forrásokat (nagyjából 60 milliárdot) 2026-ig. Ez utóbbi folyósításának megkezdéséhez szükség lesz a tagállamok pénzügyminiszteri tanácsának a jóváhagyására is.
Az uniós intézmények 2022 végén függesztették fel a lengyeleknek megítélt pénzeket a jogállamisági normák felrúgása, elsősorban az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségének csorbítása miatt.
– Sorsdöntő időszak ez Lengyelország számára a demokratikus értékek előmozdítása szempontjából
– mondta von der Leyen a sajtó előtt tett nyilatkozatában.
Az EB elnöke üdvözölte az új kormány cselekvési tervét, amely szerinte világos menetrendet tartalmaz a jogállamiság és a demokrácia visszaállítására. Az EB elnöke megjegyezte, hogy a pénzügyi támogatások felhasználását az Európai Ügyészség is vizsgálhatja majd, miután a Tusk-kormány bejelentette, hogy Lengyelország csatlakozni fog az intézményhez.
A brüsszeli testület számára Varsó kötelezettségvállalásai elégnek bizonyultak a zárolt összeg teljes felszabadításához. – Lengyelországnak nem csak terve van, születtek már fontos jogszabályok és parlamenti állásfoglalások is. Ismerjük az itteni politikai helyzetet, jelzést akartunk adni, hogy ha folytatják ezt az irányvonalat, felszabadulhatnak a támogatások – mondta a tárgyalások után egy magasrangú uniós tisztségviselő.
– Megkaptuk, amit szerettünk volna – hangsúlyozta a láthatóan elégedett Donald Tusk a sajtó előtt, emlékeztetve rá, hogy mindez a lengyel polgároknak köszönhető, akik tavaly októberben a demokráciára és a jogállamra szavaztak.
A három politikus varsói tárgyalásaival egyidőben tucatnyi tiltakozó a Polexitet, vagyis Lengyelország EU-ból való kilépését követelő transzparensekkel tüntetett a varsói kormányfői hivatal előtt.
Megkaptuk, amit szerettünk volna – hangsúlyozta Donald Tusk, hangsúlyozva, hogy mindez a lengyel polgároknak köszönhető, akik tavaly októberben a demokráciára és a jogállamra szavaztak.