Több, hasonló panasz is eljutott lapunkhoz, miután megírtuk, hogy január első napjaiban hiba lépett fel a Wizz Air jegyfoglaló rendszerében. Emiatt a légitársaságnál a jegyek árának átutalását nem könyvelték el, noha az összeget levonták az ügyfelek bankszámlájáról, vagyis miközben az utasok kifizették a kért összeget, a repülőjegyeket nem kapták meg, a pénzt egyszerűen elnyelte a légitársaság.
A történtekről egy olvasónktól értesültünk, a Wizz Airnél pedig nem verték nagy dobra a dolgot, olyannyira nem, hogy tájékoztatni is elfelejtettek róla, így olvasónknak több emelt díjas telefonhívás és több mint 30 nap után sikerült csak visszakapnia a pénzét, több mint 400 ezer forintot.
A légitársaság hosszú ideig nem adott érdemi választ a kérdéseinkre az ügyben, cikkünk megjelenése után azonban számos, egybehangzó panasz érkezett be lapunkhoz, megerősítve korábbi értesüléseinket. Egy olvasónk például arról számolt be, hogy a kérdéses január eleji időszakban két külön foglalásban vásárolt összesen négy jegyet, csakhogy amíg az egyiket megerősítette a rendszer, a másikért csak a pénzt vonta le, a kért jegyet nem küldte el a légitársaság. A beszámoló szerint a Wizz Air ügyfélszolgálata nem volt hajlandó sem a hiba miatt törölt foglalás visszaállítására, sem az eredeti áron történő újrafoglalásra, sem a megerősített foglalás törlésére. Vagyis - írja olvasónk - a fapados légitársaság lényegében három lehetőséget „kínált” arra, egy utas miként bukjon több mint 60 ezer forintot:
Mégsem utazik a család - így a megerősített foglalás árát veszítik el.
Utaznak a két törölt jegy immár körülbelül kétszer akkora összegért történő ismételt megvásárlásával.
Csak a család fele utazik, ami egy családi nyaralásnál nyilvánvalóan nem opció, ráadásul fajlagosan növekednének a nyaralás szállási és egyéb költségei.
Hosszú huzavona után a család végül csaknem két hónap elteltével kapta vissza a pénzét. „De a legmegdöbbentőbb az ügyfélszolgálatuk embertelen és érzéketlen mentalitása, hogy még olyan megoldásra sem nyitottak, amivel sem mi, sem ők nem veszítenének. Gond és bocsánatkérés nélkül teszik zsebre a családunk - ő hibájukból bekövetkezett - sok tízezres veszteségét" - írta felháborodottan olvasónk.
Egy másik forrásunk január 3-án foglalt jegyet egy máltai utazáshoz, azaz, hogy csak foglalt volna, mivel az utalást ugyancsak nem könyvelte el a Wizz Air rendszere. Ő e-mailben próbálkozott a probléma rendezésével, erre azonban azóta sem reagált a légitársaság, vagyis mind a mai napig nem kapta vissza a pénzét.
Egy harmadik, lapunkat tájékoztató utas ugyancsak január 3-án próbált jegyet venni. Tőle szintén nagy összeget, mintegy 300 ezer forintot nyelt el a légitársaság. Egy hét várakozás után hívta az ügyfélszolgálat emelt díjas számát. Őt először türelemre kérték, megnyugtatva, hogy biztosan minden rendben és meg fognak érkezni a jegyek. Nem így történt, úgyhogy néhány nappal később az utas újra felhívta a Wizz Airt. Ekkor derült ki, hogy ne számítson visszaigazolásra, mert a foglalás törölve lett. Indoklást olvasónk nem kapott, végül neki is azt ígérték - első forrásunkhoz hasonlóan - hogy 30 napon belül utalják vissza a pénzt. Némi segítségért a bankjához fordult, amely elindította a bankközi pénz-visszahívást, így valóban körülbelül egy hónap elteltével visszautalták a rendszerben ragadt pénzét, de ha utazni szeretne az eredeti terveinek megfelelően, azt az eltelt idő miatt így is csak mintegy 100 ezer forintos pluszköltséggel tehetné meg, az idő múlásával ugyanis minden jegy ára emelkedik.
„Nem tartom korrektnek, hogy náluk van a hiba, amelyet nem is jeleztek, de mindenféle tájékoztatás nélkül nekem kellett emelt dìjas vonalon telefonálgatnom és kinyomoznom, hogy mi történik. Aztán várattak egy hónapot a pénzemre, végül megvehetném újra ugyanezeket a jegyeket, csak most màr közel 100 ezer forintos többletköltséggel”
- írta lapunknak az utas.
A slusszpoén az egészben - tette hozzá - hogy végül egy későbbi dátumra azonos áron tudta megvenni a jegyét egy nem fapados légitársaságnál.
A Wizz Airt még első cikkünk megírása előtt kerestük meg az ügyben. Szerettük volna megtudni, hogy pontosan mi okozhatta a problémát, hány ember jegyfoglalását érintette a hiba, miért nem tájékoztatták az utasokat a kialakult helyzetről, miért vesz igénybe több mint 30 napot a jegyek árának visszautalása, és visszautalják-e ezekkel együtt a tájékoztatás hiányában indított emelt díjas telefonhívások árát. Kérdéseinkre azonban a légitársaság előbb kitérő választ adott, majd későbbre ígért tájékoztatást. Ezt követően 11 napig nem érkezett üzenet, végül első cikkünk megjelenése után kaptunk választ a fapados légitársaságtól.
„A Wizz Air online jegyfoglalásában január elején jelentkező technikai hiba miatt egyes banki átutalással fizetett foglalásokat nem erősített meg rendszer. A hibát a Wizz Air az észlelés után orvosolta, és ezúton is kéri érintett utasait, a tranzakció adatait és bankszámlakivonatukat megadva a légitársaság online kártérítésigénylő felületein jelezzék a visszatérítési igényeiket. A légitársaság egyúttal arra is emlékezteti az érintetteket, hogy a hiányos vagy el nem küldött adatok lassíthatják a kifizetés folyamatát. A Wizz Air elnézést kér minden utasától, akit érintett ez a technikai hiba, és természetesen gondoskodni fog a befizetés visszatérítéséről, amennyiben a rendszer valóban nem adott repülőjegyet.”
Arra tehát nem kaptunk választ, hogy a tájékoztatást miért nem tették meg korábban, már a hiba észlelése után.
Egy hiba miatt a Wizz Air elnyelte az utasok pénzét, tájékoztatni pedig elfelejtett róla