Dedikált könyvek és kéziratok címmel címmel huszonegyedik online árverését tartja az antikvarium.hu. A szegedi központú hálózat 2001-ban tartotta első aukcióját ebben a korszerű változatban. A tíznapos licitidőszak vasárnapig tart. A kezdő dátum napján lehetett megnézni a kínálatot, mind a 223 tételt, amelyek mellé több esetben is ismertetést, tanulmányt adtak. Egyes tételek már százezres magasságokban járnak, ami nem meglepő: egy-egy különleges dedikált ritkaság nemritkán a milliós nagyságrendet is elérheti.
Aranycsapat aranyat ér
Hazánkban nagyjából a XIX-XX. század fordulóján kezdett népszerűvé válni a frissen megjelent könyvek dedikálása, és ez a szokás a mai napig él és virul. A Sotheby’s aukciósház szakértőinek megállapítása szerint az aukciós tételek pénzben kifejezhető értékét két tényező alapján lehet meghatározni: a régiség- és a ritkaságérték szerint. Vagyis egy száz-százötven éves könyv eredeti kiadása önmagában is értékes lehet, mert értelemszerűen nem milliós példányszámban nyomták, és mert ki tudja, hány darab létezik még belőle. Azonban sokkal nagyobb értéket képvisel egy olyan, mondjuk 1900-ban megjelent Jókai-regény, amelyet az író saját kezű aláírásával látott el. Hát még ha az aláírás nem csupán egy pőre szignó, hanem személyes dedikáció! És még ennél is van följebb, amikor azt a bizonyos személyt, akinek az író dedikált, megemlíti a néhány szavas ajánlásban, az aláírása fölött. A legfelső szint azonban kétségkívül az, amikor ez a bizonyos személy ugyancsak híres-nevezetes írótárs, művész, színész, avagy más, jó emlékezetű közéleti személyiség.
Az árverésen bemutatott tételekre az internetes felületen lehet licitálni. A kezdő ár minden tételnél 1, azaz egy forint. Ami azért csaknem negyed évszázados tapasztalat szerint nem egy öngyilkos üzleti stratégia, sőt!
Ki ne szeretne egy forintért hozzájutni az 1990-es években megjelent, az Aranycsapat akkoriban még élő tagjai által dedikált sporttörténeti könyvhöz?
A valóság azonban úgy fest, hogy már az internetre kerülés első napján több ezer, vagy akár több-tízezer forintra kúszott föl a licit aznapi felső határa. Ennél fogva most nem annyira a pillanatnyi (csütörtöki) állás az érdekes, hiszen tíz nap alatt sokat tud változni (értelemszerűen: emelkedni) egy-egy tétel licitértéke.
Szeretettel T.-nek
Most nézzük az irodalmi-művészeti értékeket: no, nem mind a 223 tételét, csak a legnagyobb kuriózumokét. Kezdjük a legérdekesebbek egyikével, egy 1877-ben, Torinóban készült Kossuth Lajos-portréfotóval, amelyet a hozzá látogató ceglédi küldöttség vezetőjének látott el kézjegyével 75 évesen. Hasonlóképpen érdekesek az Antall József egykori miniszterelnök történeti munkásságát őrző kötetek, amelyeket ma is élő személyeknek dedikált. Licitálhatunk Benczúr Gyula autográf levelére, Blaha Lujza 11x21 centiméteres, fekete-fehér, egész alakos fotójára, amelynek dedikált címzettjétől („Marcsának emlékül, 1898. máj. 17”) a kutatás a mai napig nem tudta kideríteni, hogy ki volt.
Még titokzatosabb dedikáció Göncz Árpádnak a Magvető Könyvkiadónál 1980-ban megjelent, Találkozások című kötete.
A szerző akkoriban még a három T (tiltott, tűrt, támogatott) közül a középső kategóriában volt. Ezért az irodalomtörténet ugyancsak adós az amúgy is csavaros dedikálás megfejtésével: „T.-nek, T.-nak szeretettel Árpád, 1980. április.” Vagy említhetnénk Jókai Mór 1894-es, díszes kiadású, írói munkásságának ötvenedik évfordulójára a Révai testvérek kiadójánál megjelent, Erdély aranykora című regényét, melynek belső címlapja utáni oldalán az író háromnegyed alakos fotója látható, alatta az aláírásával. Weöres Sándornak a Magvetőnél 1970-ben megjelent, Egybegyűjtött írások című kettős kötete ugyancsak titokzatos dedikálás, melynek címzettje NY. J., akinek a szerző „szeretettel” írt alá. Van fekete-fehér plakát is, kibocsátási év nélkül, de varázsbetűkkel (LGT) és hat aláírással: Presser Gábor, Somló Tamás, Frenreisz Károly, Solti János, Karácsony János, és Laux József kézjegyével.
Kosztolányi Dezső 1916-ban megjelent új versei Mák címmel jöttek ki a békéscsabai Tevan kiadónál, a puha fedelű címlapon olvasható az író szignója, és a dátum, amikor szignálta: 1921. Mikszáth Kálmánnak halála évében (1910) jelent meg a Révai Kiadónál a Különös házasság című regénye, ebben is a szerző (rajzolt) portréja alatt látható a tintával-tollal készült aláírás.
Aki nemzetközi különlegességre vágyik, megszerezheti Salman Rushdie indiai származású brit író A mór utolsó sóhaja című könyvét magyar fordításban, a hányatott sorsú szerző eredeti aláírásával.
Ötvenöt ország
Ambrosetti Giuseppe Kossuth Lajos dedikált fekete-fehér portréjáért kínáltak a legtöbbet, 450 000 forintot lapzártánk idején. A különlegesség 51 licittel érte el ezt a szintet. Radnóti Miklós dedikált, számozott Pogány köszöntője 342 500 forintnál járt, 31 licittel.
Jókai Mór Erdély aranykora című regényének aláírt példányát 170 000 forintig lökték föl a licitálók. Fekete István Tüskevárának dedikált példánya 150 000 forintot ért ezen a napon.
Az Aranycsapathoz és Puskás Ferenchez kötődő relikviák egyedi és aláírt gyűjteményére 140 500 forint volt a legmagasabb megajánlott ár. Ady Endre korabeli iskolai bizonyítványát 120 000 forintra tartották ekkor, amint Kosztolányi Dezső Mák című művének aláírt példányát is.
Az antikvarium.hu a hazai olvasókon és gyűjtőkön kívül 55 országba szállít, honlapjuk tanúsága szerint nem csak az ottani magyar olvasóknak. Budapesten, a Soroksári úton van egy kis üzlethelyiségük. A február 25-i árverést megelőző napig ott lehet megtekinteni az árverési tételeket a maguk fizikai valóságában.
Wilde-ritkaság 82,5 millióért
82,5 millió forint – ennyiért kelt el (akkori értéken 362 500 dollár) egy 2012-es New York-i árverésen Oscar Wilde főműve, a Bunbury (The Importance of Being Earnest) első kiadásának egy ritka példánya. Ezt az ír költő és drámaíró férfi szeretőjének, barátjának és ügynökének, a nála 14 évvel fiatalabb kanadai Robert Rossnak dedikálta 1899-ben, egy évvel halála előtt. Mindössze 12 borjúbőr kötéses példányt nyomtattak belőle különlegesen rugalmas és szilárd japán papírra, és ezekből is csak hat fennmaradt példány ismert. „A tökéletes barátság tükréül: Bobbie: akinek nevét e kis színdarab elejére írtam. Oscar. Feb 99” – olvasható a dedikálásban.