gyermekvédelem;

Jól látszik, hogy kapkodás van a kormányoldalon a gyerekvédelem ügyében

Hétfőn sem kért bocsánatot a kormányoldal az áldozatoktól a pedofil botrányban, sőt, a felelősséget eltolva Orbán Viktor a „balliberálisokra” hárította a bicskei szexuális bántalmazás felelősségét. A kormányfő azt mondta a parlamentben, hogy a pedofil-bűncselekményt elkövetőt a „balliberálisok 20 évig a helyén hagyták”, a Fidesz-kormány alatt, 2011-ben indult ellene vizsgálat, „így került börtönbe, majd nem nyugodtak bele az eljárás sikertelenségébe, és újra felelősségre vonták, ezután jött a kegyelem, ami nem volt helyes”. Arról ugyanakkor nem beszélt, hogy a vizsgálat után is a helyén maradhatott, sőt, állami elismerést kapott a pedofil bántalmazó, aki csak jóval később került börtönbe.

Felszólalásában Orbán Viktor bejelentette: átvizsgáltat minden gyermekvédelmi intézményt, hogy az ott dolgozók megfelelnek-e a munkára, ebbe beletartozik a pszichológiai vizsgálat is. „Nálunk és nálam személy szerint a pedofiloknak nem lesz kegyelem”, és a jogszabályoknak is garantálniuk kell, hogy ilyen ne fordulhasson elő. (A pedofilt segítő K. Endrének épp Novák Katalin adott kegyelmet Balog Zoltán közbenjárására). A miniszterelnök azt sem említette, hogy noha 2011-ben már tudtak a bicskei bántalmazásról, a kormány által életre hívott Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság 2015 novemberében főigazgatói dicséretben részesítette a később jogerősen elítélt bicskei otthzon igazgatóját. Sőt, Vásárhelyi János a Magyar Közlöny szerint 2016-ban „a hátrányos helyzetű gyermekek nevelése és önálló életre való felkészítése iránti példaadó elhivatottsággal végzett munkája elismeréseként” a Magyar Bronz érdemkereszt polgári tagozata díjat kapott Áder János akkori köztársasági elnöktől, amit Orbán Viktor is jóváhagyott.

De hiába hívta fel a figyelmet Magyarország legnagyobb gyermekjogi civil hálózata, a Gyermekjogi Civil koalíció 2019-ben arra, hogy szükség lenne a különálló, független gyermekjogi ombudsman intézményének létrehozására, nem történt semmi. 

A magyar hatóságok több esetben megtiltották a helyszíni ellenőrzést a civil szakértőknek. A Hintalovon Alapítvány pedig 2022-es Gyermekjogi jelentésében tért ki arra, hogy egyre kevesebb adatból kénytelen dolgozni, mert a hivatalos források elapadtak, alig készülnek kutatások gyermekjogokat érintő kérdésekben.

Jól látszik, hogy kapkodás van a kormányoldalon. A gyerekvédelem ügyéről lett volna szó az Országgyűlés igazságügyi bizottságának hétfői ülésén, amit vasárnap este hívtak össze. Ám hétfőn reggel 8-kor le is mondták, ugyanis nem lehetett dönteni a képviselői indítvány tárgysorozatba vételéről, mivel a jogszabálytervezetet még senki nem nyújtotta be.