Kedd este Csák János kulturális és innovációs miniszter hivatalosan is bejelentette, hogy Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) jelenlegi főigazgatója nyerte a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) főigazgatói pályázatát. Hat intézmény fog hozzá tartozni, v létrejön a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ, holdingként benne a Magyar Nemzeti Múzeummal, az Országos Széchényi Könyvtárral, a Petőfi Irodalmi Múzeummal, a Természettudományi Múzeummal, az Iparművészeti Múzeummal és a Vendéglátóipari Múzeummal.
A múzeumok összevonása nem feltétlenül elvetendő ötlet, és Demeter Szilárd eddig múzeumi működése nem ad okot komoly aggodalomra név nélkül nyilatkozó forrásunk szerint. „Meglepett a hír, bár L. Simon László Indexen nemrég megjelent cikke jelezhette akár a személyi döntést is az integráció mellett” – válaszolja a hazai múzeumi életre jól rálátó szakember, aki a két gyűjtemény rendkívüli méretét is említi. Ha múzeumi munkatárs, gyűjteményvezető lenne, nem félne: „A PIM-ben dolgozó ismerőseim szerint a múzeumi munkában és a kiállításokon, rendezvényeken nem érződnek Demeter Szilárd gyakran provokatív, sokakat felháborító nyilatkozatai és ideológiai elkötelezettsége” – mondja, ugyanakkor felhívja a figyelmet a sok milliárdos vagyonra, ami fölött immár egyetlen vezető diszponál. „Demeter Szilárd mellett szólhat a lobbiereje is, a kormány melletti gyakori kiállása okán talán több forrást tud hozni a Nemzeti Múzeumnak” – vet fel másik szempontot.
L. Simon László, a Nemzeti Múzeum novemberben eltávolított vezetője az Index megkeresésére úgy reagált, hogy gratulál Demeter Szilárdnak, és reméli, folytatni fogja az általa megkezdett reformokat. Ebben szívesen segítek is neki – fogalmazott.
„L. Simon László után már semmilyen meglepetés nem érhet minket. Pártkatona helyére került pártkatona” –reagált a hírre lapunknak Bozóki András volt kulturális miniszter, politológus, a CEU professzora. „A rendszer lényegéből következik, hogy a szakértelem másod-harmadlagos, a megbízhatóság az igazán fontos” – tette hozzá. „Egyre kevesebb ember irányít egyre több intézményt, ez pedig – ahogy a mostani döntés is - bizonyítja, hogy kevés a megbízható kulturális káderük. Fogytán vannak, és ez jó jel a demokrata érzelmű embernek” – zárta szavait Bozóki András.
Demeter Szilárd lesz a Magyar Nemzeti Múzeum új főigazgatójaA nagyközönség számára a múzeumi munka legérzékelhetőbb részei a kiállítások. „Egy-egy nagyszabású, a Nemzeti Múzeumban látható Magyar Menyasszonyhoz hasonló tárlat – sok mindentől függően – több évig készül, így, ha egyáltalán érzékelhető is lesz a váltás, az több év múlva lesz. Kisebb, ad hoc kiállítások persze nyílhatnak hosszabb tervezés nélkül is, de a PIM azt mutatja, a múzeumlátogatók számára észrevétlen maradhat a főigazgatóváltás” - válaszolja némi optimizmussal a múzeumi szakember a kérdésre, miszerint milyen változásokra számíthat a közönség.
Az MNM főigazgatói széke azóta üres, hogy L. Simon Lászlót eltávolította Csák János a Word Press Photo kiállítás ügye miatt. Tavaly novemberben ugyanis a könyvdarálásról hírhedtté vált politikus, Dúró Dóra „jelentette föl” a rangos tárlatot, mert az LMBTQ+ kisebbség elleni erőszakot, illetve egy fülöp-szigeteki meleg idősotthon lakóit ábrázoló képsorozataival szerinte megsértette a gyermekvédelminek nevezett homofóbtörvényt. Csák János azzal indokolta döntését, hogy L. Simon László állítólag nem tett meg mindent azért, hogy a kiállítást ne látogathassák 18 éven aluliak.
Több milliárdból gazdálkodhat a kultúrharc jeles alakja, Demeter Szilárd„Hogy mást ne mondjak, a Nemzeti Múzeumi főigazgatóságtól való elbocsátásomnak az utóélete sokkal izgalmasabb, mint maga a tény, hogy felmondott nekem a miniszter. Hiszen ott a képlet viszonylag könnyen leírható – ezt nem itt és nem most fogom megtenni – azaz a százas nagyságrendű cikkekből, elemzésekből az válik nyilvánvalóvá, hogy szinte senki nem tudott vagy akart túllépni a maga politikai preferenciáin és érdekein. A konformizmus ugyan biztonságot ad, mint a meleg akol, ám egyben elkényelmesít és leszoktat az önálló gondolkodásról” – mondta L. Simon László akadémiai székfoglaló beszédében a Magyar Művészeti Akadémián elbocsátása után három héttel.
L. Simon László: Álprüdéria, hogy amíg a pornográfia szabadon terjeszthető, addig a múzeumi terekből ki akarják tiltani a művészeti alkotásokatA Csák János vezette minisztérium január első hetében írt ki pályázatot az MNM vezetésére. A PIM főigazgatója nem szerepelt a hivatalos pályázók között, talán épp azért, mert a két múzeum összevonása már rég eldöntött volt. A hírportál szerint készülő kulturális törvény értelmében a Magyar Nemzeti Múzeumhoz hasonló zászlóshajók alakulnának ki, amelyek egyfajta szupervizor szerepet töltenének be az adott területen. Ilyen lenne a Nemzeti Színház a teátrumok között. A párhuzam a személyek szintjén is megáll: ahogy a színházi életnek Vidnyánszky Attila, a múzeumi szférának Demeter Szilárd lett megkerülhetetlen szereplője.
A múzeumösszevonás ötlete több éves. Ahogy lapunk 2021 áprilisában megírta, a frissen az MNM élére kinevezett L. Simon Lászlónak miniszteri biztosként többek között elő kellett készítenie az MNM és a Magyar Természettudományi Múzeum (MTTM) összevonását, továbbá meg kellett vizsgálnia további muzeális intézmények, különösen az Iparművészeti Múzeumnak a Nemzeti Múzeumba történő integrálásának lehetőségét, az MNM feladat- és hatáskörébe történő utalását a régészeti és műtárgyvédelmi feladatellátásnak.
Ez az összevonás szakmailag nem volt indokolt és meg sem valósult.
A szándék felért a Horthy-korszak intézményi struktúrájának feltámasztásával, amely mamutmérete miatt már akkor is működésképtelennek bizonyult – 1949-ben emiatt egyébként nemcsak a természettudományi múzeum vált külön a nemzeti múzeumtól, hanem a néprajzi és a Széchényi Könyvtár is önállósodott.
Demeter Szilárd tavaly decemberben újabb öt évre lett a PIM igazgatója, emellett ő a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) vezérigazgatója is. Ugyancsak hozzá köthető a Petőfi Media Group (PMG), mellyel tavaly tavasszal bontott szerződést a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA), így azóta nem a PMG gyártja a Petőfi TV és a Petőfi Rádió műsorait. Demeter Szilárd idén tölti be az Országos Közgyűjtemények Szövetsége (OKSZ) elnöki tisztét. Az irodalom és kultúramenedzsment mellett a főigazgató a zenével is foglalkozik, egyrészt basszusgitározik bandájában, a Loyal Apples' Clubban, másrészt az ő kezdeményezésére jött létre a Petőfi Zenei Tanács.