A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) már csaknem 800 dolgozója írta alá azt a fenntartónak címzett levelet, amiben elfogadhatatlannak tartják, hogy nem biztosítanak forrást „a magas színvonalú egyetemi oktatáshoz és kutatáshoz, továbbá a tisztességes bérezéshez és hallgatói juttatásokhoz”. A csatolt szöveg szerint az egyetemi oktatók alapbére nem közelíti meg a diplomás mérnöki átlagkeresetet – vette észre a Telex.
A levél alapján egy PhD-fokozattal rendelkező egyetemi adjunktus havi alapilletménye bruttó 277 200 forint, ami a munkáltatói döntésen alapuló 40 600 forint, valamint a garantált bérminimumra történő 48 800 forint kiegészítéssel együtt bruttó 366 600 forint. A vezető beosztású egyetemi docensek bruttó garantált havi bére is csupán 535 200 forint. A doktoranduszok az első két évben havi 140 000, a második két évben 180 000 forint ösztöndíjat kapnak.
Az aláírók egyetértenek abban, hogy
a munkáltatói döntésen alapuló illetmény (a 2021–22-től bevezetett „15+15%”) épüljön be az alapbérbe,
az így létrejövő garantált alapbérek legalább 50 százalékkal azonnal emelkedjenek minden munkakörben és beosztásban,
vizsgálják felül az oktatói-kutatói és a közalkalmazotti bértáblákat,
vezessék be a nemzetgazdasági átlagnak megfelelő garantált tanársegédi bérminimumot, és rögzítsék a bértáblában,
igazítsák ehhez a doktoranduszok ösztöndíját,
és legyen inflációkövető garantált éves emelés.
A nyílt levelet – mellyel a BME dolgozói az Eötvös Loránd Tudományegyetem kezdeményezéséhez csatlakoztak – cikkünk megjelenéséig 792-en írták alá.
Azonnali ötvenszázalékos alapbéremelést követel az ELTE több mint ezer dolgozója