A kerületvezetés ennek ellenére ragaszkodik a feladatot ellátó külsős céghez, a február eleji testületi ülésen egészen 2025. júniusáig meghosszabbították a szerződést. Palocsai Béla, a XV. kerület független önkormányzati képviselője több szempontból is különösnek tartja ezt a döntést.
Az önkormányzat kegyeibe fogadott Harmat-Kert Kft.-t tavaly októberben csalás gyanúja miatt feljelentette a főváros városüzemeltetési cége, a BKM Zrt. Ahogy erről a Népszava elsőként beszámolt: a BKM-nél történt belső vizsgálat kiderítette, hogy a fővárosi köztemetők zöldfelület-fenntartását 1,2 milliárd forintos keretszerződésben vállaló Harmat Kert Kft. javára csaknem 70 millió forintos „vagyoneltolódás következett be a teljesített munka és a kifizetett díj között”. Magyarán ennyivel számláztak túl. Palocsai úgy véli, hogy Újpalotán is érdemes lenne megnézni, miért kerül évi bruttó 850 millió forintba a zöldfelületek ápolása 2023. június 1. és 2024. május 31. között, ha a 2021-ben két évre kötött szerződés értéke még csak nettó 295,7 millió volt, azaz egy évre 147,8 milliót fizettek. Ráadásul az akkori vállalkozó, ZÖFE Kft. a kerületi zöldfelületek háromnegyedét tartotta karban, míg a Harmat-Kert csak a felét. A fennmaradó részt a kerület saját cége, a Palota Holding ápolja. 2021 előtt egyébként teljes egészében önkormányzati – azóta megszűnt – társaság látta el ezt a feladatot.
Kár nincs, de csalás miatt feljelentették a céget, amely teljesítés nélkül tízmilliókat vett fel a BKM-tőlAz elvégzett munka minőségét többen is kritizálták akkoriban, az akkori igazgató azzal védekezett, hogy annyi pénzért nem tudott megfelelő képzettségű embereket alkalmazni. A testület a többlet-támogatás helyett a részleges kiszervezés mellett döntött. (Nincsenek ezzel egyedül, Budapest 23 kerületének többségében külsős cég látja el a parkkarbantartást.)
Az ellenzéki képviselő arra is kíváncsi lenne, hogy a Palota Holding pontosan mennyit költ erre a saját büdzséjéből, ám önkormányzati képviselőként nem kapott erről adatokat. A jegyző bizottsági ülésen elhangzott állásfoglalása szerint a képviselők a felügyelő-bizottságon keresztül gyakorolják az ellenőrzési jogaikat, a kért adatokat még közérdekű adatigénylés esetén se nagyon adnák ki. A képviselő így nem látott más utat, mint javaslatot tenni egy eseti vizsgálóbizottság felállítására. Nagyon bízik benne, hogy a masszívan ellenzéki többségű kerület nem zárkózik el attól, hogy a számok mögé nézzen és tiszta képet kapjon arról, hogy míg 2020-ban a önkormányzat saját cége a kerület teljes egészében végezte a zöldfelület karbantartást és mellette egyéb feladatokat is ellátott 350 millióért, akkor mi kerül most ezen vélhetőleg egy milliárdnál is többe.
A fentiekkel kapcsolatban megkérdeztük Cserdiné Németh Angéla (DK) polgármestert. Helyette Hudák Tamás polgármesteri referens érdemi válaszok helyett a cikk megjelenésének elhalasztását kérte, majd közölte, bízik benne, hogy a testület támogatja az előterjesztés napirendre vételét. A jegyző mindenesetre törvényességi észrevételt tett, kifogásolva, hogy a bizottság létrehozását Palocsai egymagában kérte, holott ehhez 5 képviselőre lenne szükség, ráadásul nem jelölte meg név szerint a felállítandó bizottság összes tagját és elnökét sem. Az előterjesztésről a csütörtöki testületi ülésen döntenek.