futball;Orbán Viktor;akadémia;Gheorghe Hagi;

Gheorghe Hagi futballakadémiája simán alázza Orbán Viktorét, pedig nem is közpénzmilliárdokból működik

Néhány év különbséggel alapítottak Felcsúton és a romániai Ovidiuban futballakadémiát. Az előbbi állami pénzből nem ér el semmit, az utóbbi magántőkéből prosperál.

„A Puskás Akadémia a világ egyik legkiválóbb utánpótlásműhelyévé vált” – mondta Mészáros Lőrinc tavaly decemberben a felcsúti intézmény évadzáró bankettjén. A PFLA elnöke, az ország leggazdagabb embere ezt többek között abból „számolta ki”, hogy a válogatottban három korábbi növendékük is szerepel. Noha Orbán Viktor alapító a 2005-ös megnyitó után azt vizionálta, hamarosan 40-50 magyar játszik majd Európa topbajnokságaiban, ebből semmi nem lett, annak lehet örülni, hogy Sallai Roland egyedüli felcsúti nevelésként eljutott a Bundesligába.

Mindezt úgy, hogy 2011 és 2023 között csak tao-támogatásból 38,12 milliárd forintot kapott a felcsúti központ, és akkor azokról az összegekről nem beszéltünk, amelyek Mészároshoz kerülve elveszítették közpénz jellegüket. A mesés anyagi lehetőségek eredménye, hogy ma a klub NB I-es alakulatában elvétve akad akadémista. A játékoskereskedelemre szakosodott Trans­fer­markt szerint a Felcsút fennállása során 3,3 millió euróért értékesített játékosokat (Sallaiért többször is pénzt kapott), ez mai árfolyamon csaknem 1,3 milliárd forint. Ellenben 3,4 milliárdért (8,9 millió euró) vett futballistákat.

A romániai tengerparti üdülőváros, Constanta mellett lévő Ovidiu településen 2009-ben szintén megnyílt egy akadémia. Az elmúlt szűk másfél évtized alatt 17,6 milliárd forintnyi összegért (45,31 millió euró) adott el futballistát. Nem az állam jóvoltából, hanem a nevelésgondozásból és a piacról működik. Igaz, ha valaki a magánvagyonát kockáztatja, igyekszik jól sáfárkodni: az alapító Gheorghe Hagi… A Kárpátok Maradonájaként, hazájában a sportsajtó által szimplán Királyként emlegetett 59 éves sportember – aki pályafutását Constantában kezdte, s azon kevesek egyike, aki a Real Madrid és a Barcelona mezét is viselhette, nem mellesleg 124-szeres román válogatott – magánvállalkozásként indította az intézményt, és ekképp működik mindmáig. A nyilvános adatok szerint a kezdeti befektetés 10 millió eurós nagyságrendű volt.

Hagi a pályafutása alatt megszerzett vagyona mellett 2010-ben egy 3,5 millió és egy 665 ezer eurós hitelt vett fel a Román Fejlesztési Banktól (BRD). Ekkor adta el 4 millió euróért a kínai nagykövetségnek egy villáját is Constantában. Az intézmény már 2015-ben nagy sikereket ért el, a korosztályos csapatai számos címet elhódítottak, és nyugat-európai kluboknak is adtak el játékosokat. A „Hagi-gyerekek” a tulaj által 2009-ben gründolt Viitorul Constanţában kaptak játéklehetőséget, az egyesület a semmiből rekord­gyorsasággal tört az élvonalba, 2017-ben bajnokságot, két évvel később kupát és szuperkupát nyert. A klub 2021 júniusában a szintén korábbi válogatott Ciprian Marica által tulajdonolt Farul Constanţával egyesült.

Az akadémia tovább nőtt, és hozta a sikereket. Jelenleg az akadémia főszponzora az OMV Petrom, az évi 2,4 millió eurós (934 millió forint) támogatási szerződést 2020-ban kötötték, azóta minden évben megújítják. Ez az összeg a működés felét biztosítja, egyben mutatja a fejlődést 2015-höz képest. Az OMV főszponzorkénti megjelenése óta az akadémia megduplázta (300-ra növelte) a beiratkozott gyerekek számát, női futballcsapatokat hozott létre, sport- és orvosi felszereléseket vásárolt, és új műfüves edzőpályát épített. A tervek szerint az OMV-től kapott pénzt a jövőben is a gyereklétszám növelésére és infrastruktúra-fejlesztésre fordítják. Bár Románia legnagyobb kereskedelmi bankja, a Banca Transilvania, valamint a Pepsi, a Nike és a MAN is a szponzorok közé tartozik, a sportvállalkozás továbbra is vesz fel hiteleket. 2020 végén jelentették be, hogy ugyancsak a BRD-től vettek fel 3,5 millió euró hitelt, az utánpótlás-nevelésre és az akadémia melletti élvonalbeli focicsapat működéséhez.

Hagi kiemeli, célja ­felnőni Európa legsikeresebb utánpótlás-nevelő akadémiájához, a Barcelonához, s az olasz és holland akadémiákra is odafigyel. Azt is évek óta hangsúlyozza, szükségesnek tartja nemzetközi befektetői háttér biztosítását az akadémiának és az A ligás Farulnak. Ez most, úgy tűnik, sikerülhet. Januárban az olasz Serie A-ban szereplő Genoa általános igazgatója, Andres Blazquez jelezte: befektetne a Farulba és Hagi akadémiájába. Szavai szerint évek óta követik Hagiék munkáját, a Ge­noa igazolt már akadémia nevelte játékost – Dragusint, akit nem Constantából, hanem már a Juventustól vett át. A Genoa mögötti cég, a 777 Partners 2015-ben jött létre, a Miamiban székelő amerikai befektetési alap, amely az olasz csapat mellett a Standard Liège, a francia Red Star, a Vasco da Gama és a német Hertha klubjánál rész­vényes. Tavaly szeptember óta a Farul 10 százalékos részvényese Rivaldo is. Ő a legnagyobb név, aki eddig megjelent Hagi sportvállalkozásában.

Romániában tényleg a legjobbA Román Labdarúgó-szövetség az Európában használatos pontozásos rendszer alapján rangsorolja az országos utánpótlás-bajnokságokban részt vevő klubokat. Hét szempont alapján állítják össze a sorrendet, ezek közül az első a stratégia és a filozófia, ezen belül pedig a finanszírozás biztosítása, hetedik pedig az eredmények. A 24 romániai akadémia 69 csapatának versenyében a Hagi-akadémia első helye évek óta stabil, pontszáma meghaladja a 93 százalékot.