Teljesen újszerű városnak készül a Szaúd-Arábiában épülő The Line, ahol nem lesznek autók és a körülbelül kilenc milliós lakosság egy 170 kilométer hosszú, tükörfalú épületkomplexumban él majd a sivatag szélén - írja a Rakéta.
A Vision 2030 program keretében születő tervek gigantikus beruházásokról, extrém építkezésekről, luxusszállodák tömegéről és különleges városok létrehozásáról szólnak, köztük Neom megapoliszáról, ami egy Belgium méretű területen (több mint 20 ezer négyzetkilométeren) terül majd el az ország északnyugati részén. Neom a foszforeszkáló homokkal borított tengerparttól az utcákat megvilágító mesterséges holdig számos egyedi jellemzővel bír majd, de egyik legrendhagyóbb elemét a The Line képezi. Jellegzetessége, hogy horizontálisan szűk, egyenes vonalban terjeszkedik majd és a befogadóképességét vertikálisan növelik. Az emberek egymás fölött, 500 méteres magasságig terjedő épületben élnek majd. A Line ugyanis egyetlen, 170 kilométer hosszú, 200 méter széles felhőkarcolónak készül.
A fél kilométer magas komplexum mindkét oldalát visszatükröző felület borítja, egy ponton összeköttetésben áll majd a Vörös-tengerrel és belső terében rengeteg növény alkot parkokat és biztosít friss levegőt a lakóknak. A városban nem lesznek autók, a közeledést mikromobilitási eszközökkel és elektromos kisbuszokkal oldják meg rövidebb távon, míg hosszú távon az alsó szinten található nagysebességű vonatokkal utazhatnak az emberek. A legfőbb közlekedési forma azonban egyszerűen a gyaloglás lesz, mivel a tervezésben nagy szerepet játszik az "5 perces város" koncepciója, aminek lényege, hogy a mindennapos élethez szükséges szolgáltatások, iskolák, boltok, munkahelyek, a lakóhelyekhez minél közelebb helyezkedjenek el.
A tervezők azt ígérik, hogy mesterséges intelligencia könnyíti meg a lakók életét, a város energiaellátását teljes egészében megújuló forrásokból fedezik. A projekt 380 ezer új munkahelyet teremt.