Csökken idén a fizetőképes kereslet, zsugorodik az állami és az önkormányzati megrendelésállomány, kevés ingatlan épül és keveset újítanak fel – foglalta össze az építőipar idei kilátásait Koji László, a Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke.
Idén 23,5 százalékkal alacsonyabb a hazai építőipar megrendelésállomány, mint egy éve, és tetézi a gondokat, hogy ennek egy része nem is az idén valósul meg. Jelenleg megközelítőleg 20 ezer lakás épül, ebből nagyjából 15 ezer fog elkészülni az idén, és ezek mellett 180 ezer lakást újítanak fel az ÉVOSZ összesítése szerint, ám ezek lényegesen gyengébbek az elmúlt évek számainál. Utóbbiban az ÉVOSZ által is szorgalmazott Otthonfelújítási Program elindítása hozhat fordulatot – olvasható a közleményben.
Az építőipar teljesítményét befolyásolják a magas hitelkamatok, amelyek – ahogyan a szövetség fogalmaz – „helyenként ellehetetlenítik a piaci helyzetet”. Ennek némileg ellenmond, hogy a tavalyi 9-ről már 6 százalékra, sőt az alá is szálltak ingatlanhitelek kamatmutatói, igaz a vállalkozói hitelek még jóval magasabbak és csak mérsékelten csökkenhetnek. Az eddig említetteken kívül rossz hír az is, hogy 2024-ben tovább csökken az ágazat foglalkoztatotti létszáma. Növekedést gátló tényező a képzett munkaerő hiánya és az alapanyagok áremelkedése. Az építőanyagok árainál az év első felében még stagnálást, ám az év második felétől enyhe növekedést várnak.
Nem könnyíti a hazai építőipar helyzetét, hogy az elmúlt másfél évtizedben erőteljes volt az ágazatban dolgozók külföldre vándorlása, ami felgyorsította az itthoni munkavállalói kör elöregedését, így most a generációváltás nehézségeivel is küzd az ipar. A nyugdíjba vonulók száma 2022 és 2024 között 20 ezer fővel haladja meg a pályára belépők számát – olvasható az ÉVOSZ összesítésében, s ennek egyenes következménye, hogy bővülhet a külföldi vendégmunkások száma az építőiparban.
Csökkent a cégek száma is
Az építőipar általánosan rossz helyzete még nem tükröződik a cégadatokban. Az Opten összesítése szerint minimálisan, 0,3 százalékkal csökkent az ágazatban működő cégek száma tavaly, igaz a cégalapítások száma is mélypontra süllyedt. A céginformációs szolgáltató jelentéséből az is kiderül, hogy a cégek kivárásra rendezkedtek be, amit az is mutat, hogy minden hatodik vállalkozó felfüggesztette tevékenységét. Tavaly 66 ezer építőipari vállalkozás működött idehaza.