;

EU;Facebook;határidő;leállás;elnézés kérés;Meta;

- Fontos határidő lejárta előtt jött a nagy Facebook-leállás, az okok még ismeretlenek

A Meta bocsánatot kért a felhasználóktól, akik délután csaknem két órán át még csak bejelentkezni sem tudtak a szolgáltató platformjaiba.

Elismerte a problémákat és elnézést kért az esetleges kellemetlenségekért Andy Stone, Meta sajtószóvivője négy platform, a Facebook, az Instagram, a Threads és a Messenger felhasználóitól, akik kedd délután néhány óráig meghibásodás – bejelentkezési problémák – miatt nem tudták használni ezeket a felületeket. Stone, feltehetően a biztonság kedvéért a konkurens Twitterből X-re átnevezett közösségi oldalon közölte, hogy a cég a lehető leggyorsabban megoldotta a helyzetet az összes érintett számára, és estére a világon mindenhol újra elérhetővé váltak a Meta szolgáltatásai.

Az amerikai Kiberbiztonsági és Infrastruktúra-biztonsági Ügynökség (CISA) egyik magas rangú tisztviselője kedden újságírókkal közölte: a leállásnak nincs köze a szuperkedd amerikai előválasztási naphoz, és rosszindulatú kibertámadásra utaló összefüggést sem fedeztek fel.

Ugyanakkor a csaknem kétórás kiesés egy fontos csütörtöki határidő előtt történt: a technológiai óriáscégek eddig kaptak időt, hogy teljesítsék az Európai Unió digitális piacokról szóló jogszabályának követelményeit. A Meta a megfelelés érdekében engedélyezi felhasználói számára a Facebook és az Instagram fiókok szétválasztását, így a személyes adatokat nem kapcsolhatják össze célzott hirdetéseknél.

Az internet működésének fennakadásait figyelő Downdetector kedden jelezte, hogy a Meta közösségi platformjai a világon több százezer felhasználónál nem működött, s a panaszok közép-európai idő szerint 16 órától érkeztek - közölték. Problémákat jeleztek a WhatsApp Business üzleti alkalmazás felhasználói is. A John Hopkins Egyetem számítástechnikai professzora, az Információbiztonsági Intézet tagja szerint a hibák utalhatnak például egy nagyobb felhőszolgáltatás meghibásodására is, azonban jelenleg nem tudni pontosan, hogy mi történt.

Azt nem tudni, hogy Szergej Nariskin mire alapozta állítását, mindenesetre odaszúrt a putyini gyilkosságot emlegető Nyugatnak azzal, hogy szerinte „sátáni táncot” járnak az ellenzéki vezető koporsója körül.