Matolcsy György;MNB;függetlenség;jegybanktörvény;forintárfolyam;Nagy Márton;

MNB: a kormány beavatkozásai nem érték el a hatásukat, viszont negatív mellékhatásokkal jártak

A jegybank leszögezte, csak akkor tud hatékonyan fellépni az infláció ellen, ha az ennek az érdekében hozott intézkedéseket nem gátolják külső tényezők, így a kormány intézkedései. 

A jegybanki függetlenség nem elvont fogalom - szögezi le közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank vezetése szerint a sajtó tévesen személyes konfliktusként mutatta be a jegybanktörvény tervezett módosítása körüli vitát. Az értelmezés hibás, csak arra alkalmas, hogy a vita fókuszát elvigye a lényegi kérdésekről – írta az MNB.

A megállapítással sokan vitatkoznának, hisz kormány és az MNB közötti vitát kétségtelenül terheli Nagy Márton volt MNB alelnök, jelenlegi nemzetgazdasági miniszter és a Matolcsy György jegybankelnök viszonya is.

Úgy vélik, a jegybank csak akkor tud hatékonyan fellépni az infláció ellen, ha az ennek az érdekében hozott intézkedéseket – például kamatemeléseket – nem gátolják külső tényezők, így a kormány intézkedései. Ha a jegybank működésére külső nyomás nehezedik, akkor a jegybanki függetlenség sérül. A gazdaságtörténeti esettanulmányok sora jelzi, hogy a jegybanki függetlenség sérülése az érintett gazdaságokban lassabb gazdasági növekedést, magasabb inflációt és nagyobb pénzpiaci sérülékenységet okozott – írják.

Az MNB szerint kormány az elmúlt években több olyan intézkedést hozott – betéti kamatsapkák, kamatstop, árstopok, bankok által vállalt „önkéntes” kamatplafon, folyamatos kommunikációs nyomás a nagyobb kamatcsökkentés irányába –, amelyek negatívan hatottak a Magyar Nemzeti Bank működésére és a magyar gazdaság elmúlt két évére. A sorozatos beavatkozás nem érte el a célját, viszont negatív mellékhatásokkal járt: a kormányzati lépések minden esetben a növekedés erősítését szolgálták, ezzel szemben nemhogy nem sikerült elérni a 1,5 százalékos növekedési célt, de a 0,9 százalékos GDP csökkenés kisebb lett az uniós plusz fél százalékos növekedésnél - szögezte le a jegybank. Közben a felsorolt kormányzati intézkedések a magyar gazdaság befektetői és hitelminősítői megítélését is rontották, végeredményben magasabb kockázati felárakat és drágább finanszírozási költségeket eredményezve - teszik hozzá.

Egy éves mélyponton a forint

Az euró ára csütörtökön 385,8 forint felett is járt – ez közel egy éves mélypont. A befektetőket egyre jobban aggasztja a kormány és a jegybank nyílt vitája. A Bloomberg összefoglalója – amit a Portfolio.hu idézet - szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök között nyílt konfliktus alakult ki. A vita a Magyarország recesszióból való kilábalását célzó megközelítések közötti különbségek körül forog: Orbán agresszívebb kamatcsökkentést szorgalmaz, Matolcsy pedig a költségvetési visszafogottságot támogatja. A kommunikációs zavar nyilvános szidalmazáshoz és a központi bank függetlenségével és hitelességével kapcsolatos konfliktusok kiéleződéséhez vezetett, ami miatt aggódnak a piacok, ez pedig a forintra is célkeresztet festhet – írja hírügynökség.