Sajnálatos incidens történt, de nem a szlovák kormány részéről, így reagált csütörtöki sajtótájékoztatóján Robert Fico szlovák miniszterelnök arra, hogy cseh kollégája, Petr Fiala a szerdai prágai kormányülés után bejelentette: határozatlan időre elhalasztja az áprilisra tervezett közös cseh-szlovák kormányülést, és beszünteti a kormányközi egyeztetéseket is Fico kabinetjével.
Fiala a döntést, amelyet a cseh koalíciós kabinet egyhangúlag hozott meg, Robert Fico Ukrajna elleni orosz agresszióval kapcsolatos álláspontjával indokolta, illetve azzal, hogy Juraj Blanár szlovák külügyminiszter (Fico pártjának, a Smernek a képviselője) a törökországi Antalyában rendezett múlt hétvégi fórumon találkozott és tárgyalt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. A cseh kormányfő azt állítja, Ficóék mintha Vlagyimir Putyin érdekeit szolgálnák.
Nem tart a cseh kormány közös kormányülést a szlovákokkal, Petr Fiala inkább lemondtaA prágai bejelentés óriási vihart kavart a szlovák politikában, hiszen a két ország „különleges” kapcsolata ily mértékben még sosem sérült a 31 éve történt békés cseh–szlovák kettéválás óta. Prága és Pozsony kormányoktól függetlenül egymás kiemelt partnerei, amit nemcsak a 2012 óta rendezett közös kormányülések, hanem az a szimbolikus erejű gesztus is jelez, hogy a megválasztott új államfők, miniszterelnökök első útja mindig a szomszéd országba vezet.
Zuzana Čaputová szlovák államfő az elsők között reagált közösségi oldalán. A bumm.sk portál beszámolója szerint kijelentette: ha elértéktelenített külpolitikát folytatunk, azzal elveszíthetjük a barátainkat is. „Sajnálom, ami történt. A pozíciómat kihasználva igyekezni fogok továbbra is erősíteni Szlovákia és Csehország kapcsolatait” – idézte szavait a szlovákiai magyar portál.
A szlovák nemzeti hírügynökség, a TASR minden ellenzéki párt reakciójáról beszámolt. Michal Šimečka, a legnagyobb ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia (PS) elnöke „hatalmas szégyennek" nevezte a történteket és azt állította, hogy Fico károsította a szlovák-cseh államközi kapcsolatokat. Hozzátette: Vladimír Mečiarnak öt évig tartott, amit Robert Fico pár hónap alatt elért: hogy Szlovákiát fekete lyukká tegye Európa térképén. Šimečka Prágába utazik, hogy bebizonyítsa, Szlovákia nem Fico.
Minden ellenzéki párt véleményt nyilvánított a példátlan prágai döntés nyomán, hangsúlyozva, hogy Fico külpolitikája elszigeteli Szlovákiát Európában.
Fico azonban kitart álláspontja mellett. Már csütörtöki sajtótájékoztatója előtt is azt állította, a cseh kormány döntésének semmilyen hatása nem lesz „a szuverén szlovák külpolitikára”, Csehország pedig „háborúpárti”. A sajtónak nyilatkozva újfent hangsúlyozta, nem érzi úgy, hogy változtatnia kellene a retorikáján, mert véleménye szerint a szuverenitás Szlovákia hasznára válik.
A pozsonyi Új Szó idézte Martin Dvořák európai ügyekért felelős cseh minisztert, aki azt mondta, Fico ebben a játékban még Magyarországnál is messzebbre merészkedett. A tárcavezető Fico azon kijelentésére utalt, amit Petr Fiala miniszterelnök is élesen bírált, miszerint a háborút „az ukrán neonácik tombolása okozta”, majd az orosz agresszió megindulásának második évfordulóján arról beszélt, szerinte az Európai Uniónak az a célja, hogy a „szlávok kölcsönös öldöklését” támogassa Ukrajnában.