;

Oroszország;Ukrajna;háború;Vatikán;Ferenc pápa;

Ferenc pápa

- Ferenc pápa: Amikor látjuk, hogy vereséget szenvedünk, a dolgok nem mennek jól, bátornak kell lenni tárgyalni

A katolikus egyházfő úgy véli, az az erősebb, aki átlátja a helyzetet, a népre gondol és él benne a fehér zászló bátorsága.

Ferenc pápa egy interjúban azt mondta, Ukrajnának elég bátornak kell lennie a „fehér zászlóhoz”, és tárgyalnia kellene a két évvel ezelőtt Moszkva által indított teljeskörű inváziót követő, tízezrek életét követelő háború lezárásáról.

A katolikus egyházfőt arról kérdezték, mi az álláspontja a vitáról, amelyben az egyik fél szerint Ukrajnának fel kellene adnia azokat a területeket, amelyeket nem tudott visszafoglalni, a másik szerint viszont ez az erősebb fél lépéseit legitimálná. – Bizonyos értelmezés szerint ez (utóbbi) igaz – mondta a pápa a március 20-án adásba kerülő interjúban, amelynek az átirata és egy részleges videófelvétel szombaton került a Reuters brit hírügynökség birtokába.

– Úgy gondolom azonban, hogy az az erősebb, aki átlátja a helyzetet, a népre gondol, él benne a fehér zászló bátorsága és tárgyal – jelentette ki. Ferenc pápa szerint a tárgyalásokat a nagyhatalmak segítségével kell lefolytatni.

– A „tárgyalni” szó bátor szó. Amikor látjuk, hogy vereséget szenvedünk, a dolgok nem mennek jól, bátornak kell lenni tárgyalni – mondta Ferenc pápa.

Ez volt az első alkalom, hogy az ukrajnai háború kapcsán a pápa a „fehér zászló”, illetve a „vereséget szenved” kifejezéseket használta, bár a múltban is hangoztatta a tárgyalások szükségességét.

– Van, aki esetleg szégyent érez – mondta Ferenc pápa a tárgyalásról szólva –, de hányan halnak meg, mire véget ér a háború? Időben kell tárgyalni, találni kell olyan országot, amely közvetítő lehet –szögezte le az egyházfő, Törökországot megemlítve a közvetítésre ajánlkozó államok közül.

– Ne szégyelljenek tárgyalni, mielőtt a dolgok rosszabbra fordulnak – mondta a pápa, aki már több száz felhívást tett az általa „vértanúságot szenvedőnek” nevezett Ukrajna érdekében. Arra a kérdésre, hogy hajlandó lenne-e közvetíteni, kijelentette, „itt vagyok”.

Az interjú egy másik részében az Izrael és a Hamász iszlamista palesztin szervezet közötti háborúról szólva az egyházfő kijelentette, „a tárgyalás soha nem jelenti azt, hogy megadja magát az ember”.

A Ferenc pápával készített interjút a múlt hónapban vette fel az RSI svájci televízió, jóval korábban Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteki ajánlatánál, amely szerint hajlandó vendégül látni egy ukrán-orosz csúcstalálkozót, amelyen a háború lezárásáról tárgyalnának. Erdogan legújabb javaslatát azután tette meg, hogy Isztambulban fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. Zelenszkij hangsúlyozta, békét akar, de nem hajlandó egyetlen területet sem feladni.

Az ukrán vezető béketerve szerint minden orosz katonát ki kell vonni Ukrajna teljes területéről, és helyre kell állítani az államhatárokat. A Kreml kizárta, hogy a Kijev által megszabott feltételek alapján tárgyaljon a békéről.

A védekezésbe szorult Ukrajnára idén súlyos problémák megoldása vár, ám a donyeck megyei Avgyijivka elvesztése nem jelenti azt, hogy az orosz erők képesek lennének nagyobb területek elfoglalására – mondta a Népszavának Jójárt Krisztián biztonságpolitikai elemző.