;

Ukrajna;háború;Vatikán;Ferenc pápa;

Moszkva máris visszaélt a pápa szavai­val, a Kreml állítása szerint „nyitott a tárgyalásokra”

- Továbbra sem csillapodik a vita Ferenc pápa interjúja kapcsán, sokak szerint Vlagyimir Putyinnak adott bátorítást

Egyelőre nem tűnik sikeresnek a Vatikán tűzoltása Ferenc pápának a svájci közszolgálati médiumnak adott interjúja kapcsán.

Továbbra sem csillapodik a vita Ferenc pápa interjúja kapcsán, amit a svájci közmédia olasz nyelvű tévéjének adott. Megnyilatkozását sokan úgy értékeltek, hogy az Ukrajna elleni háborúban az egyházfő Vlagyimir Putyinnak adott bátorítást. Bár a Szentszék szombat este rögtön igyekezett finomítani a pápa szavain, a vihar egyelőre nem ült el.

Az interjúban a pápának szegezett kérdés így hangzott: "Ukrajnában egyesek bátorságot követelnek, hogy megadják magukat a fehér zászlónak. De mások azt mondják, ez legitimálná a legerősebbeket. Mit szól ehhez?" A pápa válasza így hangzott: "Úgy vélem, azok az erősebbek, akik felismerik a helyzetet, gondolnak az emberekre, van bátorságuk felvonni a fehér zászlót, tárgyalni. És ma már nemzetközi hatalmak segítségével lehetséges a tárgyalás. (…) Amikor látod, vereséget szenvedtél, a dolgok nem mennek jól, bátornak kell lenned a tárgyaláshoz. Szégyelled magad, de hány haláleset lesz a végén? Tárgyalj időben.”

A nemzetközi jog szerint az 1899. évi hágai egyezmény szerint a fehér zászló a kapitulálást jelenti. Ebből vonták le azt a következtetést, hogy Ferenc Ukrajna megadását akarja.

Kiindulva a korábbi beszédeiből, vélhetően nem erre gondolt, de a megfogalmazása nem volt éppen szerencsés. 

A vatikáni sajtóiroda még szombaton este sietve leszögezte, a pápa nem Ukrajna megadására gondolt, hanem a tárgyalások szükségességére.

Ez a finomítás azonban már későn jött, mind az ukrán, mind több nyugati politikai személyiség igen hevesen reagált a megjegyzésre. Volodimir Zelenszkij – a pápa megnevezése nélkül – a Vatikán békekezdeményezéseit bírálta. Mint videoüzenetében fogalmazott, a „virtuális” közvetítéseknek semmi köze az ukrán vallási szereplők erőfeszítéseihez.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter az X-en írt bejegyzésében kifejtette: „A zászlónk színe kék és sárga. Alatta élünk, érte halunk meg és győzünk. Nem fogunk más zászlót felhúzni.” Az ukrán diplomácia vezetője hozzátette, hazája hálás a pápának a békéért elmondott imáiért, és továbbra is reméli, alkalmat talál egy ukrajnai apostoli látogatásra. „A legerősebb az, aki a jó oldalára áll a jó és a rossz közötti harcban” – tette hozzá. Egyúttal felszólította a Vatikánt, ne ismételjék meg a történelmi hibákat. Az ukrán görögkatolikus egyház feje, Szvjatoszlav Sevcsuk, aki gyakran járt a Vatikánban a pápánál, New York-ban tett látogatása során úgy fogalmazott, az ukránoknak eszük ágában sincs megadni magukat. Hozzátette, „Ukrajna kimerült, de kitart és fennmarad”. Kijev vatikáni nagykövete, Andrij Juras a javaslatot a Hitlerrel a második világháború alatt folytatott tárgyalásokhoz hasonlította. „Ha véget akarunk vetni a háborúnak, mindent meg kell tennünk azért, hogy megöljük a Sárkányt!" - írta az X-en.

Edgars Rinkevics, Lettország elnöke szerint nem szabad kapitulálni a gonosz előtt, hanem le kell győzni, „hogy ő legyen az, aki felvonja a fehér zászlót".

Radek Sikorski lengyel külügyminiszter a Twitteren azt írta: Mi lenne, ha az egyensúly kedvéért arra biztatná Putyint, legyen bátorsága kivonni hadseregét Ukrajnából? A béke azonnal bekövetkezne, anélkül, hogy tárgyalásokra lenne szükség” – fogalmazott.

Több német politikus is hevesen reagált a pápa szavaira. Göring-Eckardt zöldpárti politikus, a Bundestag alelnöke azt mondta, bárki, aki azt követeli Ukrajnától, adja meg magát Oroszországnak, megadja az agresszornak azt, amit illegálisan szerzett. A kereszténydemokrata CDU külpolitikai szakértője, Roderich Kiesewetter azt írta az X-en, hogy a pápa az agresszor oldalán áll.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann megállapította: "mielőtt az ukrán áldozatok felvonják a fehér zászlót, a pápának félreérthetetlenül fel kell szólítania a brutális orosz elkövetőket, „engedjék le kalózzászlójukat – a halál és a sátán szimbólumát - mondta a Bundestag védelmi bizottságának elnöke a Funke médiacsoport újságainak. »Miért nem ítéli el Isten nevében Kirill pátriárkának, az orosz ortodox egyház fejének és volt KGB-ügynöknek az ukrán nép elleni verbális gyilkos felbujtását?" – tette fel a költői kérdést. "Katolikusként szégyellem, hogy tartózkodik ettől” – fogalmazott.

A német diplomáciában szokatlanul élesen tiltakozott Bernhard Kotsch, Németország szentszéki nagykövete. Az X-en azt írta: "Oroszország az agresszor és megsérti a nemzetközi jogot! Ezért szólítja fel Németország Moszkvát arra, állítsa le a háborút!" Sajátos ugyanakkor, hogy a szélsőjobboldali, oroszbarát Alternatíva Németországért (AfD), amely Németországban a katolikus egyházzal hadakozik, most a pápa mellé állt.

Antonello De Oto, a Bolognai Egyetem professzora úgy véli, a pápa nem szólított fel Ukrajna megadására. Mint a Quotidiano Nazionalének elmodnta, a tények nyilvánvalóak: Ukrajnát támadták meg és a Nyugatnak nem szabad magára hagyni Kijevet.

Az is kiderült, hogy mekkora összegeket költenek a honvédségi repülőgépen utazó delegációk internetre, ételre, italra.