;

gazdák;tüntetés;riport;állattartás;növénytermesztés;17. oldal;

- „Nem most van itt az ideje annak, hogy nyavalyogjanak, tüntessenek”

A nagy európai gazdatüntetésekhez mérve a magyarországi megmozdulások igen szerénynek tűnnek. Elmaradt egy traktoros vonulás, kevés gazdálkodó, főleg méhész gyűlt csak össze Budapesten. Mindez a területen dolgozók megosztottságát is jelzi. Egy adott helyzet az egyik csoportnak, tevékenységi ágnak előnyös lehet, míg a másiknak károkat okoz.  Van állattartó, aki szerint a gazdáknak oda kéne figyelniük egymás ágazataira. Riportfilm.

Sztranyák Gergely 2016 óta vezet családi állattartó gazdaságot Péterhidán. Budapestről telepedett vissza, jelenleg hat tehenet fejnek, tejüket kistermelői sajtműhelyükben dolgozzák fel. Termékeiket a környék piacain, illetve egy pécsi étterem részére értékesítik. Tartanak sertést is hagyományos takarmányozással, az állatállományhoz tartoznak még tojótyúkok, pár nyúl és három ló.

– Amikor növénytermesztő gazdatársak éppen panaszkodnak, mennyire nehéz az életük, javasolnám, vegyék figyelembe azt az időszakot, amikor az olcsó input anyag mellett nagyon drágán, dupla, néha háromszoros áron tudták értékesíteni a terményeiket – kesereg Sztranyák Gergely. – Abban az időszakban ez nekünk, állattartó gazdáknak, akik még rászorulunk a takarmányvásárlásra, rendkívüli nehézségeket okozott. Nagyon sokan mentek csődbe, vagy csökkentették az állományt. Aminek következtében most jóval nehezebb lesz takarmányt értékesíteni: a külföldieknek már nem fog kelleni, itthon pedig már nagyon kevés az állattartó gazdaság. Azok, amelyek maradtak, nagy gazdaságok, és mind megtermelik maguknak, ami kell, mindez véget fog vetni a jelenlegi típusú mezőgazdasági termelésnek. Nem gondolom, hogy most van itt az ideje annak, hogy nyavalyogjanak, tüntessenek. Nyilván most egy kicsit nehezebb nekik. Nekem meg akkor volt nehezebb. Itt lenne az ideje kicsit odafigyelni a többi ágazatra is, nem mindig csak a saját pecsenyét sütögetni.

A péterhidai gazda szerint további nehézségeket okoz, hogy az uniós pályázatok a nagyoknak kedveznek, az idei területi támogatásokból pedig még nem érkeztek pénzek, így a kisebb gazdaságokban nem fognak megvalósulni a tavaszi vetések. Hektárszámra állnak parlagon a földek. Jelenleg egy munkahelyen többet lehet keresni, mint jó pár kisgazdaságban.

Az Állami Számvevőszék ellenőrzése alátámasztja a főváros korábbi kijelentését – állítja Kiss Ambrus.