Jó reggelt – válaszolhatnánk Vera Jourovának. Az Európai Bizottság alelnöke a Politicónak nyilatkozva nemrég arról panaszkodott, hogy két uniós tagállam, jelesül Magyarország és Szlovákia kormánya az orosz propagandát terjeszti.
Az EB elsősorban persze magára vessen. Hazánk gyakorlatilag választási autokrácia volt a Krím orosz annektálása idején, és Vlagyimir Putyin javában készült Kelet-Ukrajna bekebelezésére is. Fontos lett volna legkésőbb akkor, a külső ellenség kardcsörtetése közepette leszámolni az európai értékek lábbal tipróival az EU határain belül. Ugyanez a Vera Jourová azonban például széttárta kezeit, amikor az orbáni önkény a Klubrádiót megfosztotta frekvenciájától, mondván: semmilyen szabály alapján nem léphetnek fel az ellenzéki rádióadó védelmében. Az ügyben később indult, vérszegény kötelezettségszegési eljárásra pedig ismerjük már a magyar miniszterelnök rutinszerű válaszát: „a jogászok meg megvédenek, oszt jó napot!”
És a hazai jogállam teljes leépítését a be nem avatkozás elvét követő Brüsszel tétlen szemlélődése kísérte. A bizottsági tisztségviselők persze mindig találtak egy formális eljárásjogi akadályt, amelyre hivatkozva megindokolhatták passzivitásukat.
Az EB tehát nem tett semmit, Orbán Viktor pedig vérszemet kapott a brüsszeli bürokraták szerencsétlenkedését látva. Tekintélyelvű rendszerének kiépülését követően a világpolitika porondjára vetette tekintetét. Az euro-atlanti térségen időközben végigsöpört a populista hullám, Putyin ezért elérkezettnek látta az időt arra, hogy lerohanja északkeleti szomszédunkat. A cári, illetve pártállami időkből eredő orosz imperializmus és despotizmus csodálójaként ismert Orbán az ukrajnai invázió első percétől kezdve látványosan megértést tanúsít Moszkva expanziós törekvéseivel szemben. Tevőlegesen akadályozza az unió Kijevnek nyújtandó pénzügyi támogatását, kikezdi az egységet demonstrálni kívánó észak-atlanti szövetség kohézióját. És mivel a magyar kormányfő beavatkozott a szlovákiai választásokba is, Putyin ötödik hadoszlopa az EU-n belül kibővülhetett Robert Fico kabinetjével.
Vera Jourová úgy panaszkodik a Politicónak a budapesti és pozsonyi kormány külön utas politikájára, mintha közvetlen főnökének, Ursula von der Leyennek semmi felelőssége nem lenne a történtekben. Holott az EB jelenlegi elnöke a jelek szerint nem tanult hibáiból, továbbra is engedékeny a zsarolásban szinte már örömét lelő Orbánnal szemben: látszatintézkedésekre válaszul felszabadította a befagyasztott uniós források egy részét, miként azt az Európai Parlament józanabb képviselői fel is rótták neki.
Az uniós törvényhozásban egyelőre ők vannak többségben, s a parlamenti erőviszonyokat remélhetőleg júniusban sem borítják fel az erősödő német neonácik vagy a Le Pen-klán fanatikusai. Az EP-ben ülő demokratáknak azonban az új bizottsági elnök személyének kiválasztásakor észnél kell majd lenniük. Nehogy már Orbán Viktornak legyen igaza, aki szerint az unió vezetői egy vidéki kóceráj vezetésére sem lennének alkalmasak!
–
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.