Európai Unió;Spanyolország;Izrael;gázai offenzíva;Egyesült Államok;élelmiszerhiány;ENSZ BT;Jordánia;segélyszállítmányok;Josep Borrell;

Éhínség fenyeget Gázában

Egyre nagyobb nyomás nehezedik Izraelre, hogy a Hamász elleni háború folytatásával párhuzamosan több segélyt engedjen be Gázába az övezet lakosságát fenyegető éhínség miatt. 

Az ENSZ azt állítja, hogy a palesztin területen közel 600 ezer embert, a lakosság negyedét fenyegeti éhínség, s különösen fogytán az idő a terület északi részén élő mintegy 300 ezer ember számára, akiknek alig van élelmük vagy tiszta vizük, és akikhez az ENSZ ügynökségei már hónapok óta alig férnek hozzá.

Várhatóan csütörtökön érkezik Ciprusról a Gázai övezet partjaihoz az Open Arms spanyol segélyszervezet hajója egy 200 tonnás élelmiszer-szállítmánnyal, amelynek kirakodásához most épül a móló, vagyis egy első lépésről, egy "tengeri segélyfolyosó megnyitásáról" van szó. Magas rangú ENSZ-tisztviselők üdvözölték a kezdeményezést, de megjegyezték, hogy "a segélyek nagyarányú eljuttatásában mással nem helyettesíthetők az Izraelből Gázába vezető szárazföldi utak és belépési pontok".

Az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) szerint kedden egy új útvonalon sikerült élelmiszert szállítaniuk kedd este a Gázai övezet északi részére, három hét óta először. Az izraeli hadsereg azt közölte, hogy a WFP hat teherautóját a gázai határkerítésen lévő egyik kapun engedték be az övezetbe, a déli Kerem Salom átkelőnél, s a szállítás "egy kísérleti projekt része volt, megakadályozandó, hogy a Hamász vegye át a segélyt". Az eredményről tájékoztatják a kormányt - tették hozzá.

Izrael váltig állítja, hogy a Gázába és Gázán keresztül szállítható segélyek mennyiségének nincsenek korlátai, egyúttal az ENSZ-ügynökségeket hibáztatja a szállítmányok szétosztásának eddigi kudarcaiért. Josep Borrell, az Európai Unió kül-és biztonságpolitikai főbiztosa kedden az ENSZ Biztonsági Tanácsában mondott beszédében viszont úgy fogalmazott, hogy a gázai humanitárius válságot nem természeti csapás, hanem "ember okozta", és az éhezést háborús eszközként használják.

ENSZ-tisztviselők szerint a Világélelmezési Program (WFP) konvoja a gázai határkerítés mentén futó izraeli katonai úton tudott eljutni északra, és 25 ezer ember számára elegendő élelmiszert - mintegy 88 tonna élelmiszercsomagot és búzalisztet - tudott szállítani Gáza városába kedden sötétedés után. Shaza Moghraby, a WFP szóvivője szerint a szállítás bebizonyította, hogy "lehetséges az élelmiszerek szállítása közúton". "Reméljük, hogy növelni tudjuk a mennyiséget, rendszeres és következetes hozzáférésre van szükségünk, különösen a Gáza északi részén élő emberek számára, akik az éhínség szélén állnak" - mondta a Reuters hírügynökségnek, s hozzátette, hogy szükségük van "belépési pontokra közvetlenül északra".

Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója kedden azt mondta, hogy az Egyesült Államok "az izraeliekkel együttműködve igyekszik növelni a humanitárius segélyek szárazföldi átmenő forgalmát, mind a Kerem Salom átkelőn, mind pedig egy új átkelőn keresztül, ahová szerda este érkeztek meg az első teherautók". Az ENSZ szerint azonban "a folyamatos harcok és az izraeli bombázások, valamint a bizonytalanság, a gyakori határzár és a hozzáférési korlátozások" akadályozzák a biztonságos és hatékony segélyezési műveleteket.

A háború öt hónappal ezelőtti kezdete óta Nyugati és arab országok több mint 30 szállítmányt dobtak le repülőgépekről, többnyire Gáza északi része fölött. Ezeket az akciókat azonban hatástalannak és költségesnek tartják. A Ciprus-Gáza tengeri folyosó mellett az amerikai hadsereg egy úszó dokk és egy móló építését tervezi az övezet partjainál a segélyek partra rakodásához, ám illetékesek szerint akár 60 napba is beletelhet, mire ez működőképessé válik. Joe Biden elnök kormánya kulcsfontosságú katonai segélyt nyújt Izrael háborújához, ám közben eredménytelenül sürgette Benjámin Netanjahu kormányát, hogy könnyítse meg a humanitárius segítségnyújtást.