Kossuth Lajos;börtön;védettség;Semjén Zsolt;Táncsics Mihály;

Semjén Zsolt töröltetné Táncsics Mihály és Kossuth Lajos egykori börtönének műemléki védettségét

Indoklás nem szerepel a törvényjavaslatban.

„A Budapest I. kerület 6546 helyrajzi számú ingatlan törlésre kerül a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő, műemléki védelem alatt álló építmények és építményegyüttesek köréből” – mint azt elsőként a 24.hu észrevette, ez áll abban a törvényjavaslatban, amit Semjén Zsolt KDNP-s miniszterelnök-helyettes nyújtott be március 12-én az Országgyűlésnek.

Az említett helyrajzi szám

a Várnegyed szívében húzódó Táncsics Mihály utca 9. alatti egykori József-kaszárnyát jelenti, ami leginkább Kossuth Lajos 1837 és 1840, valamint Táncsics Mihály 1847 és 1848, illetve 1860 és 1867 közti börtöneként vált a magyar történelem fontos részévé.

Vagyis a kormány ezt az épületet szeretné levetetni a védettségi listáról, szabad utat engedve a műemlékvédelmi alapelveken túlmutató átalakításoknak vagy akár a kisebb-nagyobb bontásoknak.

Ez volt az az épületegyüttes, ahonnan a márciusi ifjak, illetve a pesti nép március 15-én kiszabadította az egy évvel korábban sajtóvétség, valamint izgatás vádjával elítélt Táncsicsot, majd olyan kocsiba ültették, amit lovak helyett a hívei húztak. A rövid ideig Batthyány Lajos és Wesselényi Miklós börtönét is jelentő kaszárnya fő tömbjét egy 1810 és 1833 között született, környezetébe illő kétemeletes barokk sarokház adja, aminek udvarán egy 1720 körül épült, szintén barokk épület áll.

A törvényjavaslatban semmiféle indoklás vagy érvelés nem szerepel a védettség megszüntetésénél.

Mint azt a 24.hu kiemeli, az ügyben egyetlen józan megoldás elképzelhető, az, hogy a régészeti munkák folytatásához a jelenleg álló évszázados falak egy részének bontására van szükség, feláldozva őket egy középkori vagy kora újkori struktúra felszínre hozásáért. Az indítványt kedden tárgyalja az Országgyűlés.