Ciprus;Gázai övezet;segélyszállítmány;élelmiszersegély;

Megérkezett a Ciprusról útnak indított segélyszállító hajó Gázába, már kipakolták a 200 tonnányi élelmiszert

A szállítmány készen áll az elosztásra – közölte a World Central Kitchen nevű jótékonysági szervezet. Most egy második, 240 tonna élelmiszert szállító hajót készítenek elő.

Megérkezett a Gázai övezet partjaihoz az Open Arms spanyol segélyszervezet hajója, ami mintegy 200 tonnányi élelmiszer-rakományt szállított. A World Central Kitchen amerikai jótékonysági szervezet szombati tájékoztatása szerint a szállítmányt már kipakolták, így az készen áll az elosztásra – írja a The Guardian.

A jótékonysági szervezet most egy második, 240 tonna élelmiszert szállító hajót készít elő, hogy az útnak indulhasson Ciprusról, ami az új tengeri segélyfolyosó kiindulópontja lett.

A World Central Kitchen közlése szerint a most megérkezett szállítmány konzerveket és ömlesztett termékeket, többek között babot, sárgarépát, tonhalkonzervet, csicseriborsót, kukoricakonzervet, párolt rizst, lisztet, olajat és sót tartalmaz. A második rakományban egy targonca és egy daru is lenne, hogy könnyebbé válhasson a segély szállítása.

Az amerikai jótékonysági szervezet egy mólót is épített az élelmiszer-szállítmány kirakodásához. José Andrés, a World Central Kitchen alapítója pénteken az X-en közölte, hogy az első szállítmány teszt volt. „Hetente több ezer tonnát tudunk hozni” – tette hozzá.

Az Open Arms hajójának Gázába érkezését az izraeli hadsereg is megerősítette, és közölte, a terület biztosítására katonákat vezényelt a helyszínre.

Mint megírtuk, az ENSZ nemrég arra figyelmeztetett, hogy a palesztin területen csaknem 600 ezer embert, a lakosság negyedét fenyegeti éhínség, s különösen fogytán az idő a terület északi részén élő mintegy 300 ezer ember számára, akiknek alig van élelmük vagy tiszta vizük, és akikhez a nemzetközi szervezet ügynökségei már hónapok óta alig férnek hozzá. Magas rangú ENSZ-tisztviselők üdvözölték a World Central Kitchen kezdeményezését, de megjegyezték, hogy „a segélyek nagyarányú eljuttatásában mással nem helyettesíthetők az Izraelből Gázába vezető szárazföldi utak és belépési pontok”.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban elmondta, hogy a ciprusi tengeri folyosót az Európai Unióval, az Egyesült Arab Emírségekkel és az Egyesült Államokkal közösen indítják el. Kiemelte, hogy a legnagyobb kihívást a segélyeknek a rászorulókhoz történő eljuttatása jelenti. – Tisztában vagyunk a Gázai övezet szárazföldi határain fennálló nehézségekkel, legyen szó a rafahi határátkelőről vagy a jordániai közúti folyosóról, ezért szükséges egy tengeri misszió elindítása – mutatott rá.