Érdemes lenne kidolgozni és átgondolni a hazaárulás büntetőjogi tényállását, beszélni a magyar bíróságokkal, ők hogyan értelmezik ezeket a passzusokat - jelentette ki a Hír TV Bayer show című műsorában vasárnap este a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke.
Lánczi Tamás szerint eddig félelemből nem alkalmazták ezen rendelkezéseket a magyar hatóságok, mivel ez visszavinne bennünket a '89 előtti világba, ahova nem akarunk visszatérni. Feltette a költői kérdést, hogy az vajon minek minősül, ha valaki (Bayer Zsolt kérdésében ellenzéki EP-képviselők szerepeltek) azon dolgozik, hogy Magyarországot megfossza a neki, jogosan járó támogatásoktól, a saját hatáskörét, befolyását erre használja és erre büszke. – Ezt én nem tudom megmondani. Tehát énnekem erről lehet egy véleményem, meg a nézőknek is lehet egy véleménye - szerintem nagyjából ugyanazt gondoljuk erről - de a probléma az, hogyha a magyar bíróságoknak erről más a jogfelfogása, a véleménye, akkor hiába jelenti föl mondjuk az adott ellenzéki politikust valaki, valószínűleg egy papírt fog csak szerezni arról, hogy nem követett el bűncselekményt – fűzte hozzá.
Megszólalt Lánczi Tamás, ő a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökeként sem akarja vizsgálni az orosz és kínai befolyást Magyarországon„Bízzanak bennem” – felelte Lánczi Tamás arra a kérdésre, hogyan fogják garantálni az elfogultság nélküli működéstEzt követően aztán arról értekezett, hogy a civil világ a magyar közélet „lágy alteste”. Nyomatékosította, hogy ebben az esetben nem a bélyeggyűjtőkről, vagy éppen a néptáncegyüttesekről, hanem azokról az általa „nyomásgyakorlónak” nevezett szervezetekről van szó, amelyek külföldi forrásokból, külföldi érdekek mentén magukat civilként beállítva próbálnak Magyarországon politikát csinálni. Emlékeztetett, hogy az egyik ellenzéki politikus pár évvel ezelőtt úgynevezett „mikroadományokat” vitt be egy bankfiókba, majd fizetett be egy számlára. Szerinte kiderült, hogy ez minden volt csak nem mikro és nem adomány - s mindezt azért tudta megtenni, mert nagyon lazák az adománygyűjtés szabályai.
Én azt gondolom, hogy ezen szigorítani kell: be kell vezetni egy értékhatárt a civil szervezeteknél és az afölötti készpénzgyűjtést egész egyszerűen meg kell tiltani. Aki adományt akar gyűjteni, az gyűjtse digitális módon, ellenőrizhető módon - vélekedett Lánczi Tamás, megjegyezve, hogy mindez az egyházakra nem vonatkozna. A civil szervezetek külföldről kapott pénzeit illető rendelkezéseket is megváltoztatná. Itt úgy módosítaná a törvényt, hogy a külföldről kapott pénzeket elkülönítve kellene kezelni, és világossá kellene tenni, hogy azokat mire használták föl. Nem lehet összekeverni a hazai forrásokkal, nem szabad, hogy engedjük, hogy ezzel trükközzenek - fűzte hozzá.