Rózsavölgyi Szalon;Psota Irén-díj;Kiss Mari;

A műsor minden pontja Kiss Marit ünnepelte

- Kiss Mari nyerte a Psota Irén-díjat

A díjátadó végén Kiss Mari mindenkitől mélyen elnézést kért, azt hitte nem ő kapja – szeretetteljes műsor közepette adták át a Psota Irén-díjat kedden a Rózsavölgyi Szalonban. 

A Psota Irén Alapítvány Almási Éva, a Nemzet Színésze kezdeményezésére jött létre 2017-ben. Az alapítvány minden évben pénzjutalommal is járó díjat adományoz Psota Irén tiszteletére, emlékére annak a színésznőnek, akinek színpadi sokszínűsége, tehetsége, kiemelkedő képességei Psota Irén örökségéhez méltónak bizonyulnak.

A bükkaranyosi kultúrházban egyik este elkésett a beígért tánccsoport, egy édesapa odaszólt a kislányához: „menj fel gyermekem és szórakoztasd az embereket”, és ez a gyermek azóta se jött le a színpadról, ő Kiss Mari. Ritkán látni olyat, hogy egy színésznőért nemcsak a közönség, hanem a kollégái is rajonganak – ezt megtapasztalhattuk tegnap a Psota Irén-díjátadón a Rózsavölgyi Szalonban. A műsor minden pontja Kiss Marit ünnepelte, az indító dal – Fekete Linda előadásában hallhattuk a Maybe this time-ot a Cabaret-ból – azt a szombathelyi előadást idézte meg, amelyikben a színésznő Schneider kisasszonyt alakította, Fekete Linda pedig Sally Bowls volt. Aztán színpadra lépett Gyabronka József (Kiss Marival egykor osztálytársak voltak a főiskolán, osztályvezetőjük Békés András volt), aki Csokonai Vitéz Mihály Halotti versek című művéből több szakaszt szavalt el. Ezt a hosszú költeményt egykoron Montágh Imre, a legendás beszédtanár adta föl nekik és a díjazott is sokszor elmondta. Csiby Gergely és Márkus Luca, fiatal színészek vezették a műsort. Csiby Gergelyt a lovak szeretete kapcsolja az ünnepelthez, Márkus Luca jelenleg is együtt játszik Kiss Marival a Vígszínház Házi Színpadán látható A rendes lányok csendben sírnak című előadásban, az előadásban szereplő női triász harmadik tagja, Balázsovits Edit laudálta a díjazottat. 

„A Kiss Mari, a csodálatos Mari, a mi Marink” – hangzott el többször a laudációban. Balázsovits Edit személyes, humoros hangot ütött meg, felemlegetve, hogy a férjénél három komoly vetélytársa van: „a Sophie Marceau, a Julia Roberts meg a Kiss Mari”, hiszen egykoron valóban igazi szépségideálnak számított a színésznő, aki hetven fölött sem veszített bájából. Minden köszöntőszöveg kiemelte Kiss Mari tehetségét, szorgalmát, alázatát, segítőkészségét, bizalmát és nem utolsósorban tartását, mely nemcsak a színpadon, hanem az életben is jellemezi. Mindehhez a családias hangulathoz jócskán hozzáadott a Rózsavölgyi Szalon egyedi tere, ahol nem mellesleg egy most futó előadásban látható Kiss Mari, melynek címe – ahogy Balázsovits Edit jó érzékkel rámutatott – A Díj.

A díjazott nevét először Básti Juli mondta ki, az elismerést Hazai Kinga ügyvéddel, a Psota Irén Alapítvány elnökével adták át. Jól példázza Kiss Mari szerénységét és humorérzékét, hogy köszönőbeszéddel nem készült, azonban számtalan történetet mesélt el Psota Irénről hangsúlyozva, mennyire csodálta őt, szerinte ők hárman, Almási Évával kiegészülve egy életre össze lettek kötve. Kiss Mari felemlegette, hogy a nyolc éve elhunyt színművésszel először az Egy erkölcsös éjszaka forgatásán találkoztak, lenyűgöző, okos, elképesztő nőnek látta, aki bármilyen vitát megengedhetett magának a filmrendező Makk Károllyal (egykori szerelmével) szemben. Volt, hogy órákat késett a forgatásról, hogy a rendezőt bosszantsa, Psota Irénnek mindent elnéztek. – Soha nem láttam az arcán a rosszindulat vagy a rosszkedv szikráját sem – emlékezett vissza a díj névadójára Kiss Mari – viharos természetű volt, úgy jött be a színházba, akár egy bomba, áradt belőle az energia, csak a középszerűséget vetette meg – mondta. Később a Madách Színháznál kollégák és bizalmas barátok lettek, Kiss Mari fölemlegette az együtt sörözéseket, amin ő, Psota és a Zsuzsi névre hallgató kan kutya vettek részt, aki szintúgy kapott a sörből – a legszebb ajándék, hogy ott lehet a nevem az övé mellett – zárta szavait.

A díjátadó utolsó részében Kiss Mari megköszönte a szombathelyi Weöres Sándor Színháznak, hogy felterjesztették a díjra – a vas megyei teátrum videóüzenetekkel köszöntötte a művészt. A színházigazgató, Szabó Tibor Radnóti Miklós szavait vette kölcsön: „akárhányszor a színpadra lépsz, a tárgyak összenéznek s téged dicsérnek”.

Az eseményen szépen lassan megjelentek Kiss Mari kollégái is, többen a korábbi Psota-díjasok közül is eljöttek, 2017-ben Hegyi Barbara, 2018-ban Hernádi Judit, 2019-ben Für Anikó, 2021-ben Takács Katalin, 2022-ben Molnár Piroska, 2023-ban Szirtes Ági kapta az elismerést. (2020-ban a járványhelyzet bizonytalansága miatt nem osztották ki a díjat.) A Psota Irén-díjról Hegedűs D. Géza színművész, kuratóriumi tag elmondta: minden esztendőben hatalmas névsor fölött ülnek és döntenek, egyre nívósabb lesz az életműdíj.

Ókovács Szilveszter józan mérlegelésre kérte a sztrájk résztvevőit.