Miután Rákay Philip Petőfi-filmjének vetítésekor elég hamar feltűnt, hogy iskoláscsoportok lepték el a mozikat - a nyilatkozó diákok és tanárok szerint közelező jelleggel - a 444 rákérdezett a Klebelsberg Központnál és több tankerületnél, mitől függ, hogy egy osztály elmegy-e megnézni a filmet vagy sem, illetve hogyan dolgozzák fel a gyerekekkel a látottakat.
A Klebelsberg Központtól azt a választ kapták, nem tudnak olyan esetről, hogy a tankerületek fenntartásában lévő iskolák közül kivezényeltek volna kötelező jelleggel diákokat. Ehhez képest a lap rengeteg üzenetet kapott, amelyekből az derült ki, hogy az ország számos iskolájában kötelező volt megnézni a gyerekeknek a filmet.
Azzal persze önmagában semmi probléma nem lenne, hogy március 15-e alkalmából megnézetnek a gyerekekkel egy, a forradalomról szóló filmet, csakhogy amint arra elismert történészek is felhívták a figyelmet, a hatmilliárd forint közpénzből készült alkotás hemzseg a történelmi pontatlanságoktól. Rákay Philip pedig némi vaskos kioktatás keretében azzal reagálta le az ezirányú bírálatokat, hogy „a filmes nem történész, a történész pedig nem filmes”.
Arra a kérdésre tehát, hogy ha a tankerületek nem tették kötelezővé a film megnézését, akkor mégis hogy kerültek oda a diákok csoportosan, a Klebelsberg Központ úgy válaszolt, hogy „az iskolán kívüli programok szervezése iskolai hatáskör, ebben a Klebelsberg Központnak nincs hatásköre”.
A Nagykanizsai Tankerületi Központból azt válaszolta a lapnak, hogy „a Most vagy soha! című filmmel kapcsolatban nem kaptak az iskolák külön ajánlást a fenntartótól”. Hozzátették, az intézmények döntése, hogy az iskolán kívül milyen programokat szerveznek, ahogy az iskolán múlik az is, hogy az ilyen programokat hogyan dolgozzák fel. Ezt a tankerületet azért kérdezték meg, mert a nagykanizsai Batthyány Lajos Gimnázium 4. és 8. osztályos tanulóinak is kötelező volt megnézni a filmet, ráadásul 7:10-kor kellett kezdeniük a napot.
A budapesti Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium diákjaival is megnézették a Rákay-filmet, erről a Közép-Budai Tankerületi Központ azt írta, hogy a filmvetítést a MOM Park mozija, a Cinema MOM lehetőségként ajánlotta fel a 12. kerületi iskoláknak az ünnepi megemlékezések megszervezéséhez, a lehetőséggel pedig több iskola élt is.
Rákay Philip kioktatta a Széchenyi-díjas történészt: A filmes nem történész, a történész pedig nem filmes, ennyire egyszerű ez