Brüsszel;Orbán Viktor;EU-csúcs;Kossuth Rádió;

Orbán Viktor szerint furcsa érzés most Brüsszelbe menni, úgy érzi, mintha másik galaxisba került volna

A kormányfő szerint a higgadtsághoz szükséges távolságtartás ott teljesen hiányzik, magyar fül számára megdöbbentő kijelentések hangzanak el.

– Furcsa érzés most Brüsszelbe jönni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádiónak adott hagyományos interjújában. Szerinte annak ellenére, hogy Magyarországon akadnak a Szomszédokat, a Dallast vagy a Való Világot idéző jelenetek, higgadt, nyugodt, észszerű gondolkodás zajlik, amíg Brüsszelben háborús hangulat, nyelvezet logika van. – Valahogy úgy beszélnek a vezetők, mint akik a saját háborúját vívják Oroszország ellen – szögezte le.

A kormányfő szerint a higgadtsághoz szükséges távolságtartás teljesen hiányzik. – Mi nem állunk háborúban Oroszország ellen, ők háborúban állnak és úgy is beszélnek – szögezte le, kiemelve, most már arról is szó van, katonáknak is állomásozniuk kellene Ukrajna területén, ez pedig a magyar fül számára megdöbbentő. Orbán Viktor közölte, úgy érzi, mintha másik galaxisba került volna, és „vigyázni is kell, nehogy beszippantson bennünket ez a pszichózis”.

A miniszterelnök kiemelte, arról beszélnek, Németország olyan rakétarendszereket adna Ukrajnának, amelyekkel „jó mélyen be lehetne lőni” Oroszország területére. Ez – folytatta –

háborús spirál, nem egy videójáték, hanem a valóság, özvegyek és árvák százezrei, menekültek milliói a következménye.

Orbán Viktor szerint meg kell magunkat keményíteni azzal együtt, hogy Magyarországon is van szervezett politikai erő, amely belehúzna a háborúba.

A kormányfő úgy véli, az európai vezetők érzékelik, hogy az európai közvélemény most inkább pártolja a békepárti hangokat De szerinte „az eb ott van elhantolva”, hogy Brüsszel valójában „Soros György hálózatának” a foglya, „a Soros-hálózat” beépült az európai intézményekbe, és a Soros-birodalom embereinek nem egyszerűen véleményt befolyásoló pozícióik vannak, hanem erős alkupozícióik is.

Beszélt arról is, hogy az Európai Unió bürokratikus és szigorú szabályokat állít fel az európai gazdák számára. Ukrajnában azonban ilyen szabályok nincsenek, és a megkötöttség nélküli termelőknek óriási előnyük van – jelentette ki, hozzátéve, ez Magyarország számára súlyos gond, mert a magyar gazdák a termelésük egy részét eddig el tudták adni Európában, most viszont bejön az olcsóbb ukrán termék. – Ha versenyt akarunk, akkor fair versenynek kell lenni – szögezte le, hangsúlyozva, „a gazdaemberek hátán fát lehet vágni”, de most nem véletlenül dühösek.

– Ha ők megindulnak, elmennek valahova, akkor lehet tudni, hogy nagy a baj

– közölte a kormányfő.

Orbán Viktor azt mondta, a döntő kérdés hamarosan az lesz, ki a békepárti, és ki a háborúpárti. – Már ott tartunk, hogy a NATO országok katonai szintű bevonódásáról beszélünk – ismételte meg, és kiemelte, el lehet jutni egy lokális konfliktustól egy világháborúig. A kormányfő szerint a magyar belpolitikában is megjelenik a békepárti, háborúpárti törésvonal, miután „a magyar baloldal tápcsatornája itt van Brüsszelben meg Amerikában, innen etetik őket, pénzelik őket, megvették őket kilóra”. Nincs kétsége afelől, hogy ha Magyarországon nem nemzeti jobboldali kormány lenne,

„akkor lábszárközépig, kötésig, de lehet, hogy szügyig állnánk benne” a nyugati országok és Oroszország között terebélyesedő konfliktusba.

– Fontos Budapest, és szívesen foglalkozom a budapestiek számára fontos kérdésekkel, de ma a budapestiek számára sincs fontosabb kérdés annál, minthogy el tudja-e érni a magyar baloldal azt, hogy az óvónőknek és a pedagógusoknak adott magas fizetés egy részét Brüsszel elvonja. Ma ez a csata zajlik – közölte a miniszterelnök egy, a főpolgármester-választással kapcsolatos kérdésre válaszolva. Ezért – folytatta – Budapest számára is az a legfontosabb, hogy szuverén kormány legyen. Orbán Viktor közölte, 2019 óta Budapestet figyelve azt látja, a főváros is fogságban van.

A kormányfő magát „nem kezdő balettáncosként” jellemezve közölte, szerinte mindenkit ismer, aki valaha a baloldali kormányok mögött dolgozott. – Most ezek bent ülnek a fővárosban – közölte. Szerinte a fontos ügyeket nem a főpolgármester dönti el, ott ügyködnek azok, akik 2010 előtt csődbe vitték Magyarországot, és ugyanazt a politikát csinálják, mint akkor. Orbán közölte, azt reméli, olyan főpolgármestert választanak majd, aki ennek gátat vet, mert „ki kell tenni a Gyurcsány-féle embereket a városvezetés mögötti világból”. Ha pedig ez nem történik meg, elvész Budapest minden erőforrása, és bekövetkezik a csőd, amihez nagyon közel van már a város – jelentette ki.

Mint megírtuk, az állam- és kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának első napját ezúttal is az ukrajnai háború és a hozzá kapcsolódó előterjesztésekről szóló vita uralta. Az eszmecserére rányomta a bélyegét, hogy a fronton enyhe fölénybe került Oroszország, amely sokak szerint Európára is egzisztenciális veszélyt jelent.

„Tekintettel a helyzet sürgősségére, az Európai Unió eltökélt szándéka, hogy továbbra is minden szükséges politikai, pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást megad Ukrajnának és népének, ameddig és amilyen intenzíven csak szükséges” – állt a záróközleménynek a csúcs résztvevői elé terjesztett tervezetében. A magyar kormánynak eleve nem tetszett, hogy a nyilatkozat az eddigiektől eltérően „intenzív” segítségnyújtást emleget. Orbán Balázs, a kormányfő politikai igazgatója – aki elkísérte Orbán Viktort Brüsszelbe – a Népszavának ezzel kapcsolatban megjegyezte:

– Elég vészjósló a helyzet, a javaslatok és nyilatkozatok a háború eszkalációjára mutatnak. Van egy stratégiai nézetkülönbség a magyar, a brüsszeli vezetés meg a többi tagállam vezetője között, és ennek a szövegezésben meg kell jelennie, vagy Magyarország jelzi, ahogy sok esetben szokta, a különállását.