Jogos volt az Alkotmánybíróság szerint, amiért a gyülekezési joggal visszaélés szabálysértés elkövetése miatt 100 ezer forintos pénzbírságot kapott Pankotai Lili - írja a hvg.hu.
Az eset még 2023. április 24-én, az egyik, státusztörvény elleni tüntetés után történt, amikor a demonstrálók egy része a budai Várban folytatta tovább a tiltakozást. Ezt a demonstrációt nem jelentették be, a pénzbírságot pedig azért Pankotai Lili kapta, mert ő találta ki, hogy folytassák. – Gyertek velünk és induljunk el most a Karmelitához, ahol jelenleg kordonbontás zajlik, és a már említett elnyomó, elhallgató rendszer három embert már el is vitetett a rendőrökkel – szólt egy hangosbeszélőn keresztül az összegyűlt tömeghez. Azt, hogy emiatt pénzbírságot kapott, a jogi képviselői alkotmányellenesnek találták.
Több száz tanár és diák tiltakozott a státusztörvény ellen, Orbán Viktor hivatalánál is tüntettekPankotai Lili úgy véli, hogy a helyszínre tett javaslat vagy éppen a tömeg skandáltatása nem zárja ki, hogy a gyűlés spontán legyen. „A Várba vonulást nem lehetett előre megtervezni, mivel egy előre nem látható esemény és az arra adott rendőri reakció váltotta ki a tiltakozást” - írta a beadványában.
Az Alkotmánybíróságon azonban a Czine Ágnes által vezetett tanács nem értett egyet az érveléssel. Szerintük ugyanis Pankotai Lili fellépése nélkül a tömeg magától nem indult volna el a Karmelita kolostorhoz, szervezőként pedig a diáklány részvételre buzdított. A törvény ismeri ugyan a sürgős (vagyis azonnali) gyűlés fogalmát is, amely nem azonos a spontánnal, ahhoz pedig, hogy ilyenként kezeljék, feltétlenül szükséges lett volna, hogy az indítványozó a gyűlés megkezdésekor bejelentést tegyen a rendőrségnél. Ebben az esetben nem büntethették volna meg, de mivel ezt elmulasztotta, az elmarasztaló ítélet nem ütközik az Alaptörvénybe. Ezért a testület a panaszt elutasította - olvasható a portál által idézett indoklásban.
Pankotai Lili büntetését egyébként a bíróság később negyvenezer forintra mérsékelte.